W hiszpańskiej budowlance brakuje rąk do pracy mimo ogromnego bezrobocia

  • PAP
opublikowano: 28-07-2021, 08:05

W Hiszpanii brakuje rąk do pracy w budownictwie, mimo że według danych Eurostatu z końca maja wśród młodych ludzi w tym kraju panuje najwyższe w UE bezrobocie na poziomie 37 proc. - informuje dziennik "ABC". Firmy budowlane alarmują, że pilnie potrzebują wykwalifikowanej siły roboczej.

fot. iStock

Według danych Eurostatu w Hiszpanii bez pracy pozostaje ponad 500 tys. osób w wieku do 25 lat.

Ogólny wskaźnik bezrobocia w kraju wynosi aktualnie 15,3 proc., co przekłada się na blisko 3,5 mln Hiszpanów bez pracy; to ponad dwukrotnie więcej niż średnia w UE. Do tego trzeba dodać ok 450 tys. pracowników znajdujących się do końca września w tzw. czasowym zawieszeniu zatrudnienia (ERTE), w ramach rządowego mechanizmu wsparcia dla firm poszkodowanych przez pandemię koronawirusa.

Tymczasem, jak pisze „ABC”, firmy budowlane pilnie potrzebują wykwalifikowanych pracowników - murarzy, montażystów, hydraulików, elektryków, specjalistów ds. instalowania odnawialnych źródeł energii, w sumie nawet 700 tys. osób. Wkrótce branża budowlana będzie miała bezpośredni lub pośredni dostęp do projektów o wartości połowy ze 140 mld euro, które Hiszpania otrzyma do 2026 r. w ramach funduszy europejskich na odbudowę gospodarki po pandemii. Jeżeli sytuacja na rynku pracy się nie zmieni, realizacja tych projektów może ulec opóźnieniu - powiedział „ABC” prezes Krajowej Federacji Budownictwa (CNC) Pedro Fernandez Alen w ub. sobotę.

Przed pęknięciem tzw. bańki na rynku nieruchomości i po recesji z 2008 r. branża budowlana w Hiszpanii napędzała zatrudnienie i gospodarkę. Pracowało w niej ponad 2,8 mln osób, ale w wyniku tamtego kryzysu znaczna ich część przeszła do innych sektorów, np. do branży hotelarskiej. Teraz firmy budowlane chcą zachęcić pracowników do powrotu. Liczą także na osoby, które wyjdą z programu ERTE.

Inne wyzwanie stanowi przyciągnięcie do budownictwa młodych ludzi. Przedstawiciele sektora budowlanego zwracają uwagę na konieczność odpowiedniego kształcenia zawodowego i prowadzą na ten temat rozmowy z ministerstwem oświaty. „Zatrudnieniu w budownictwie trzeba nadać impuls, promować je, aby nie stało się problemem krajowym” - tłumaczył sekretarz ds. budownictwa w związkach zawodowych UGT-FICAS Sergio Estela.

Oprócz braku pracowników sektor musi mierzyć się z niedoborem surowców i wzrostem ich cen, co jest spowodowane m.in. ożywieniem konsumpcji, ale także gromadzeniem zapasów przez Chiny - pisze „ABC”.

Firmy borykają się też z wysokimi kosztami dostaw. Zamówienia docierają z opóźnieniem i po wygórowanych cenach, np. cena stalowej blachy falistej wzrosła w porównaniu z 2020 r. o 78 proc., miedzi i aluminium o ponad 50 proc., ropy naftowej o 106 proc.

Dochodzi do tego, że wiele firm woli wstrzymać prowadzone prace niż je dokończyć. CNC apeluje o ustanowienie umów rewidujących te ceny z obawy, że obecna sytuacja się przeciągnie.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane