W I kwartale na rynku magazynowym transakcje inwestycyjne za 191 mln EUR

  • PAP
opublikowano: 24-05-2022, 14:51
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W I kwartale 2022 r. wartość transakcji inwestycyjnych na rynku powierzchni magazynowych wyniosła 191 mln euro - wynika z raportu "Branża logistyczno-przemysłowa. Kierunki rozwoju z perspektywy 2022 r." opracowanego przez 7R i Colliers.

Według 7R i Colliers dla branży magazynowej, inaczej niż dla wielu innych sektorów gospodarki, pandemia okazała się być jednym z kluczowych czynników napędzających rozwój w 2021 roku. Stało się tak m.in. za sprawą wzrostu zapotrzebowania na usługi kurierskie i logistyczne, które wymagały zaplecza. Na wzmożony popyt bardzo szybko zareagowali deweloperzy, którzy dzięki dużym zasobom banków ziemi mogli niemalże od ręki rozpocząć realizację nowych obiektów.

Z raportu wynika, że w I kwartale 2022 r. wartość transakcji inwestycyjnych na rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych wyniosła 191 mln euro. "Pod względem wysokości stóp kapitalizacji nie odnotowano znacznych różnic pomiędzy początkiem roku 2022 a rokiem 2021. Do końca 2021 r. panował trend na obniżanie się stóp kapitalizacji. Końcówka I kw. 2022 r. przyniosła odwrócenie tego trendu spowodowane m.in. presją inflacyjną" - podali autorzy opracowania.

Dodali, że całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce na koniec I kw. 2022 roku wyniosła ponad 25 mln mkw. Deweloperzy oddali do użytku w tym czasie niemal 1,3 mln mkw., co było najwyższym jak dotąd wynikiem w historii polskiego rynku powierzchni przemysłowych i logistycznych.

W raporcie wskazano, że miniony kwartał upłynął również pod znakiem rekordowej ilości powierzchni w budowie - pod koniec marca 2022 r. 4,8 mln mkw.

Zwrócili uwagę, że o tym, czy dynamika wzrostu rynku w całym 2022 roku będzie zbliżona do tej z roku ubiegłego zadecyduje wiele czynników. Wśród nich bez wątpienia najważniejszym pozostaje kwestia potencjalnej eskalacji wojny w Ukrainie oraz jej konsekwencje gospodarcze.

Jak podkreślił założyciel i prezes 7R Tomasz Lubowiecki, pandemia przyspieszyła wiele procesów, które w normalnych warunkach zajęłyby dużo więcej czasu, w tym choćby transformację cyfrową. "Uświadomiła również wrażliwość łańcuchów dostaw i sprawiła, że coraz więcej firm decyduje się na ich skracanie. Dużą niepewność na rynku wywołuje wojna w Ukrainie. Ekonomiczne skutki tych wydarzeń są trudne do przewidzenia, ale w dłuższej perspektywie możemy spodziewać się kilku istotnych zmian w kontekście rynku powierzchni magazynowych" - zaznaczył.

Dodał, że uniezależnienie energetyczne od Rosji z pewnością da nowy impuls do rozwoju czystej energii w Europie, a to może się przełożyć na wzrost znaczenia zrównoważonego budownictwa przemysłowego. "Z drugiej strony nieuchronny wzrost czynszów zwróci jeszcze większą uwagę na optymalizację kosztów eksploatacji, a także znaczenie rozwiązań proptech w tym zakresie" - zaznaczył Lubowiecki.

Według Macieja Chmielewskiego z Colliersa znaczny wzrost kosztów budów był widoczny już od początku pandemii, jednak wojna w Ukrainie przyspieszyła ten proces. W dłuższej perspektywie możemy zatem spodziewać się podwyżek bazowych oraz efektywnych stawek czynszów, które podyktowane są m.in. wyższymi cenami. "Warto jednak zwrócić uwagę, że choć czynsze będą wzrastać, to nadal pozostaną one konkurencyjne względem rynków zachodnich" - zaznaczył.

Wskazał, że z danych zebranych w raporcie 7R i Colliers wynika, że rynek inwestycyjny w Polsce w 2021 r. odnotował kolejny skok w kontekście projektów logistyczno-przemysłowych, które stanowiły blisko 50 proc. zaangażowanego kapitału – ok. 3 mld euro.

"Stopy kapitalizacji w tym sektorze w ciągu ostatniego roku uległy kompresji o kolejne 120 p.b. Oznacza to rekordowo niski poziom 4,3 proc. dla najlepszych obiektów typu multi-tenant oraz ok. 4 proc. w przypadku dużych nowych nieruchomości wynajętych pojedynczym najemcom o dobrej reputacji na okres powyżej 10 lat" - podał.

Według autorów raportu poza ograniczoną dostępnością nowych źródeł surowców energetycznych oraz materiałów budowlanych, również niestabilność finansowa, a także wysoki poziom inflacji to czynniki potencjalnego, czasowego spadku atrakcyjności inwestycyjnej polskiego rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych.

Jak ocenili, są jednak również szanse na dalszy rozwój branży, m.in. w postaci zwiększonego zainteresowania inwestycjami wśród podmiotów ze wschodu Europy, a także stopniowy przyrost siły roboczej umożliwiający budowę nowych obiektów.

Colliers to międzynarodowa firma doradcza działająca na rynku nieruchomości. Działa w 62 krajach.

7R to deweloper na rynku nieruchomości komercyjnych (magazynowych i produkcyjnych na wynajem).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane