W I półroczu sprzedano obligacje oszczędnościowe za ok. 6 mld zł

  • PAP
opublikowano: 25-07-2018, 15:59

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych w pierwszej połowie roku osiągnęła już poziom blisko 6 mld zł, czyli niewiele mniej niż w całym ubiegłym, rekordowym roku - poinformował w środowym komunikacie wiceminister finansów Piotr Nowak.

"Sprzedaż obligacji w pierwszej połowie roku osiągnęła już poziom blisko 6 mld zł, czyli niewiele mniej niż w całym ubiegłym, rekordowym roku. Warunki sierpniowej oferty pozostają niezmienione w stosunku do lipca, co oznacza, że nadal można nabywać obligacje oszczędnościowe z oprocentowaniem na poziomie od 1,50 proc. do 2,70 proc. w przypadku standardowej oferty" - poinformował Nowak.

"Beneficjenci programu Rodzina 500+ mogą kupić obligacje sześcioletnie z oprocentowaniem w wysokości 2,80 proc., a dwunastoletnie 3,20 proc." - dodał Nowak.

MF podało w komunikacie na temat sierpniowej oferty oszczędnościowych obligacji skarbowych, że oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 1,50 proc. w skali roku, a 2-letnich papierów skarbowych 2,10 proc. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,20 proc. dla 3-latek, 2,40 proc. dla 4-latek oraz 2,70 proc. dla 10-latek.

Zgodnie z informacją 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane są odpowiednio 2,80 proc. i 3,20 proc. w pierwszym roku oszczędzania.

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25 proc.

Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50 proc.

 

MF wyjaśnia, że oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,75 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2,00 proc. dla 12-letnich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu