W II poł. 2004 r. OFE najchętniej kupowały akcje PKN Orlen, GTC, Krosno i NFI Foksal

opublikowano: 14-01-2005, 15:58

Do najchętniej kupowanych przez otwarte fundusze emerytalne (OFE) spółek należały PKN Orlen, GTC, Krosno i NFI Foksal, w których łączny udział funduszy emerytalnych przekroczył na koniec grudnia 10%, wynika z raportu sporządzanego na podstawie półrocznych raportów funduszy emerytalnych przez spółkę Analizy Online, zajmującej się monitorowaniem rynku funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

W przypadku trzech kolejnych spółek (Hutmen, Kęty i TP SA) zaangażowanie OFE było od tego progu niewiele niższe, czytamy w raporcie spółki.

Akcje PKN Orlen, TP SA oraz PKO BP wchodziły na koniec grudnia 2004 roku w skład portfela inwestycyjnego wszystkich 15 OFE.

„Akcje wymienionych trzech spółek stanowiły odpowiednio 2,7, 2,6 i 2,2 mld zł, co stanowiło odpowiednio 4,4%, 4,2% oraz 3,5% aktywów funduszy emerytalnych” – czytamy w raporcie spółki.

W pierwszej połowie 2004 roku akcje PKN Orlen stanowiły odpowiednio 4,5%, a TP SA - 3,9% zarządzanych przez fundusze aktywów. Natomiast na trzecim miejscu uplasował się wtedy Bank Pekao SA, który przekroczył 3%.

Jak podkreślają analitycy Analiz Online, w końcu grudnia 2004 roku liczba spółek, w których przynajmniej jeden z funduszy ulokował minimum 1% zarządzanych środków zmniejszyła się do 30, podczas gdy w czerwcu 2004 roku były to 32 spółki.

W drugiej połowie 2004 roku w skład portfela 15 OFE wchodzą papiery dwóch NFI, jednej spółki zagranicznej - OTP Bank Rt oraz 27 krajowych spółek.(ISB)

es/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W II poł. 2004 r. OFE najchętniej kupowały akcje PKN Orlen, GTC, Krosno i NFI Foksal