W III kwartale najlepiej wypadli producenci

Maciej Zbiejcik
22-11-2004, 00:00

Trzeci kwartał był wyjątkowo udany dla branż produkcyjnych. Dobrą koniunkturę wykorzystali przedstawiciele sektorów: chemicznego, elektromaszynowego, drzewnego oraz lekkiego. Dynamika zysku netto w tych branżach grubo przekroczyła 100 proc.

Wyniki spółek za trzeci kwartał były zgodne z oczekiwaniami. Większość z nich kontynuuje dobrą passę z poprzednich kwartałów. Zsumowane przychody blisko 200 spółek przekroczyły 35 mld zł, co oznacza, że były o 14 proc. wyższe niż przed rokiem. Jeszcze szybciej rosły zyski. Wynik operacyjny był wyższy o 76,5 proc. i wyniósł prawie 3,3 mld zł. Imponować może dynamika zysku netto: 329 proc. (2,6 mld zł). Trzeci kwartał był pomyślny dla większości branż. Największą poprawę zanotowała branża telekomunikacyjna. Ale wynik netto lepszy o ponad 300 proc. to efekt bardzo niskiej bazy — w III kwartale ubiegłego roku Elektrim i Netia miały duże straty (odpowiednio 138,5 mln zł i 686,3 mln zł). Zdecydowanie gorzej sektor telekomów wypadł pod względem sprzedaży. Sprzedaż TP wzrosła tylko o 2,5 proc., a Elektrimu spadła o blisko 20 proc.

W gronie branżowych liderów znalazła się branża chemiczna. Prawie 180- -proc. dynamika zysku netto jest przede wszystkim zasługą Orlenu. Płocka rafineria notująca wysokie marże (efekt wysokich cen ropy) zdołała w III kwartale poprawić wynik netto aż o 242,7 proc. W minionym kwartale mocnymi reprezentantami branży byli także Śnieżka (90-proc. dynamika zysku) oraz Boryszew (30-proc.). Sektor chemiczny wyróżniał się także dużym wzrostem przychodów, który przekroczył 22 proc. i był niemal identyczny jak w przypadku Orlenu.

Branż produkcyjnych, które w III kw. wykazały się ponad 100-proc. dynamiką, jest jeszcze kilka. Z dobrej strony pokazało się wielu przedstawicieli sektora drzewnego oraz lekkiego. Koniunkturę w gospodarce dobrze wykorzystał Paged oraz Świecie, które uzyskały ponad 240-proc. dynamikę zysku netto. Jak zarabiać w branży lekkiej pokazały Wistil oraz Vistula. Ich zyski w minionym kwartale powiększyły się o ponad 1000 i 270 proc.

Od większości branż w trzecim kwartale zdecydowanie odstawało budownictwo oraz sektor IT. Większość reprezentantów branży budowlanej musiała pogodzić się ze spadkiem wyniku netto. Najwyraźniej odczuli to: Budopol Wrocław (-6368 proc.), Energoaparatura (-560 proc.) oraz Mostostal Warszawa (-272 proc.). Jeszcze wyraźniej nie najlepszą kondycję budowlanki oddaje prawie 55-proc. spadek zysku operacyjnego.

Spore zastrzeżenia po III kwartale można mieć do sektora informatycznego. Niepokoi przede wszystkim obniżająca się rentowność branży. Walka o lukratywne kontrakty zaowocowała ponad 20-proc. zwyżką przychodów, ale ponad 7-proc. spadkiem zysku netto. W minionym kwartale łączne zyski przedstawicieli IT tylko nieznacznie przekroczyły 8 mln zł. To daje niespełna 1-proc. rentowność sprzedaży netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W III kwartale najlepiej wypadli producenci