W III kwartale rynek nie odczuł wzrostu

Arkadiusz Wicik
opublikowano: 18-10-2001, 00:00

Stopniowy spadek rynkowych stóp procentowych w III kwartale i związane z tym zmniejszające się koszty obsługi zadłużenia nie spowodowały wyraźnego wzrostu wartości rynku pozaskarbowych papierów dłużnych. Dotyczy to przede wszystkim segmentu krótkoterminowych papierów dłużnych oraz obligacji korporacyjnych.

Przedsiębiorstwa działając w warunkach pogarszającej się sytuacji gospodarczej w niewielkim stopniu zwiększają zadłużenie z tytułu emisji papierów dłużnych. W segmencie obligacji komunalnych wystąpił natomiast znaczny wzrost, co jest związane z rosnącymi potrzebami finansowymi samorządów w związku z pogarszającą się sytuacją finansów publicznych.

W trzecim kwartale wartość rynku pozaskarbowych papierów dłużnych wzrosła o 6,6 proc. przekraczając poziom 16,5 mld zł. W analogicznym okresie 2000 r., kiedy koszty obsługi długu były wyższe o 4-5 pkt procentowych, wartość rynku wzrosła o 6 proc.

Krótkoterminowe papiery dłużne (KPD) są nadal najbardziej popularnym rodzajem instrumentów na polskim rynku. Wśród emitentów KPD jest ponad 300 przedsiębiorstw oraz kilka banków. Według stanu na koniec września, około 45 spółek giełdowych korzystało z finansowania poprzez emisje KPD.

Liczba emitentów KPD w III kwartale zmniejszyła się mimo pojawienia się na rynku kilkunastu nowych programów emisji. Było to spowodowane m.in. problemami z wykupem papierów w związku ze złą sytuacją finansową części emitentów. W konsekwencji banki organizujące emisje takich spółek zdecydowały się na wcześniejsze zamknięcie programów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Wicik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W III kwartale rynek nie odczuł wzrostu