W III kwartale SKOK-i rozwijały się wolniej

PAP
opublikowano: 12-12-2013, 21:02

W trzecim kwartale 2013 r. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe rozwijały się wolniej niż w pierwszym półroczu - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. 44 SKOK-i miały przygotować programy naprawcze.

W raporcie nt. sytuacji systemu SKOK-ów w III kwartale 2013 r. wskazano, że w tym czasie aktywa tego sektora wzrosły o 1 proc., a przez trzy kwartały tego roku nastąpił wzrost o 10 proc.

"W tym okresie obniżyła się liczba członków kas o ponad 13 tys. (jednak uwzględniając dane za trzy kwartały odnotowano ich wzrost o 48 tys.). Mniejszy był także przyrost depozytów, których wartość wzrosła o 0,2 proc. (od początku roku zwiększyła się o 9,9 proc.)" - napisano.

Zgodnie z informacjami podanymi w raporcie na koniec III kwartału 2013 r. 55 działających kas miało ponad 2 mln 635 tys. członków; zatrudniały 5 tys. 876 osób w 1948 placówkach.

Według UKNF w systemie SKOK-ów występuje podwyższone ryzyko płynności z powodu niedopasowania terminów wymagalności pasywów (np. depozytów - PAP) i zapadalności aktywów (np. kredytów - PAP). Wskazano, że środkami krótkoterminowymi (głównie depozytami o wymagalności do 6 miesięcy) finansowana jest działalność kredytowo-pożyczkowa (w większości z terminami zapadalności powyżej 12 miesięcy).

"Na koniec III kwartału 2013 r. 44 kasy były zobowiązane do realizacji procesów naprawczych. W 2013 r. do końca września Kasa Krajowa udzieliła niektórym kasom pomocy z funduszu stabilizacyjnego na łączną kwotę 193 mln zł, z czego 33,5 mln zł stanowiły darowizny, a 10,8 mln zł umorzone wcześniej udzielone kredyty stabilizacyjne" - poinformowano.

W III kwartale 2013 r. Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o powołaniu w trzech kasach zarządców komisarycznych. Po zweryfikowaniu sprawozdań kas przez biegłych rewidentów, zarządcy przystąpili do rozmów z właścicielami (członkami kas) i potencjalnymi inwestorami w celu wypracowania modelu restrukturyzacji kas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane