W III kwartale w Polsce zacznie działać Allianz Bank

PAP
opublikowano: 14-02-2008, 15:08

Allianz Bank rozpocznie sprzedaż w III kwartale br. W ofercie na początek znajdą się m.in. kredyty hipoteczne - poinformował w czwartek prezes grupy Allianz Polska Paweł Dangel.

Na początek nowy bank, który otrzymał licencję tydzień temu, będzie miał 69 oddziałów i 20 centrów hipotecznych. Docelowo oddziałów banku ma być 200. Poza kredytami hipotecznymi, bank ma oferować kredyty gotówkowe i karty kredytowe, a także rachunki oszczędnościowe, lokaty, produkty ubezpieczeniowe i fundusze inwestycyjne. Dostępna będzie też bankowość internetowa.

Oferta nowego banku będzie skierowana w pierwszej kolejności do klientów grupy Allianz, których jest obecnie prawie 1,9 mln.

Dangel dodał, że działalność banku będzie się uzupełniać z działalnością agentów ubezpieczeniowych Allianz. Ok. 80 proc. produktów bankowych będzie dostępnych u agentów i ok. 80 proc. produktów ubezpieczeniowych będzie dostępnych w banku.

Do sfinansowania wieloletnich kredytów hipotecznych Allianz Bank będzie poszukiwał środków na rynku międzybankowym, nie tylko polskim - gwarancje na ten cel otrzyma od firmy matki. Jest to istotne z tego względu, że po ubiegłorocznym kryzysie na rynku amerykańskich kredytów hipotecznych pozyskiwanie pieniędzy na rynku międzybankowym jest droższe i trudniejsze. Dodatkowo kapitały Allianz Polska będą powiększone.

Allianz Polska (oferuje ubezpieczenia na życie i majątkowe, fundusze inwestycyjne oraz fundusz emerytalny), po 10 latach działalności ma w Polsce drugie miejsce po PZU, pod względem przypisu składki (3,2 mld zł po całym 2007 r.). Allianz Polska ma 7 proc. udziału w całym polskim rynku ubezpieczeniowym. Zysk netto grupy wyniósł w 2007 roku 90 mln zł. Aktywa Allianz Polska wynoszą ponad 6,5 mld zł. Wskaźnik ROE (zwrot z kapitału) wynosi 17 proc.

Dangel podkreślił, że np. platforma ubezpieczeń direct (bez pośrednictwa agentów) Allianz w Polsce służy jednocześnie do obsługi sprzedaży direct w Czechach, na Węgrzech i w Chorwacji, a w 2008 r. będzie obsługiwać też Rumunię i Słowację i być może jeszcze jeden kraj.

W planach na 2012 r. jest osiągnięcie 3 mln klientów, 5 mld zł przypisu składki, 220 mln zł zysku netto i 12 mld zł aktywów w zarządzaniu.

Zdaniem Dangla, możliwy jest dalszy szybki rozwój polskiego rynku ubezpieczeniowego, ponieważ "są ryzyka, które się jeszcze nie rozwinęły, jak ubezpieczenia zdrowotne, OC zawodowe".

Mimo tworzenia własnego banku, Allianz Polska zamierza kontynuować współpracę z Pekao SA (w którym będzie drugim ubezpieczycielem, poza sopocką Ergo Hestią) oraz Eurobankiem.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane