W inwestycjach rekord, choć niższy

MAG
opublikowano: 26-04-2007, 00:00

Z 11,1 mld EUR inwestycji w 2006 r. 1,1 mld EUR ściągnęła PAIIZ, której najnowszy projekt to dwa centra BPO jednej firmy.

Z 11,1 mld EUR inwestycji w 2006 r. 1,1 mld EUR ściągnęła PAIIZ, której najnowszy projekt to dwa centra BPO jednej firmy.

NBP podał wstępne dane dotyczące napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2006 r. Wyniosły 11,093 mld EUR, czyli 13,9 mld USD. Wcześniej NBP mówił o 14,7 mld USD. Nadal jednak wartość jest rekordowa. Na dodatek wzrost w porównaniu z 2005 r. sięgnął 44 proc. i są przesłanki, by sądzić, że ten rok nie będzie gorszy.

— Czynniki ekonomiczne są korzystne. Dane dotyczące wyników finansowych firm w pierwszym kwartale są bardzo dobre, więc poziom reinwestowanych zysków będzie na pewno podobny — mówi Józef Sobota, członek zarządu NBP.

Przyznaje, że trudno jest przewidywać wartość inwestycji w tym roku, chociażby dlatego że wielką niewiadomą pozostaje prywatyzacja. Co najmniej tak dobrych wyników, jak w 2006 r., spodziewa się Paweł Wojciechowski, nowy prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ). Agencja obsługuje obecnie przede wszystkim projekty dotyczące inwestycji w centra usług, motoryzację i sektor elektroniczny — sektory priorytetowe na ten rok.

— Prowadzimy rozmowy z firmą, która chce otworzyć dwa centra BPO — ujawnia Paweł Wojciechowski.

W ubiegłym roku PAIIZ przyciągnęła 8 takich inwestycji, z 20 nowych centrów usług, na które zdecydowały się zagraniczne firmy. Agencja podała też, że obsłużyła wszystkie japońskie inwestycje w Polsce, a ich wartość była w 2006 r. wyższa niż łącznie w latach 1992-2005, przekraczając 1 mld USD (chodzi także o projekty, które jeszcze nie zostały zakończone). Wśród projektów PAIIZ największą popularnością cieszył się przemysł elektroniczny (11 zamkniętych projektów) i motoryzacyjny (8). Najatrakcyjniejsze dla inwestorów obsłużonych przez agencję okazały się województwa: dolnośląskie (12 projektów), mazowieckie (9) i kujawsko-pomorskie (5).

— W tym roku priorytetem będzie przyciąganie inwestorów z krajów grupy G7 oraz Brazylii, Rosji, Indii i Chin. Musimy też oczywiście zwrócić się na Wschód — zapowiada Paweł Wojciechowski, który na swoją pierwszą konferencję prasową zabrał szalik kibica.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / W inwestycjach rekord, choć niższy