W IV kwartale spadły zyski i przychody Intela

17-01-2007, 07:13

Zysk netto Intela, największego na świecie producenta mikroprocesorów spadł w czwartym kwartale minionego roku o 39 proc. do 1,5 mld USD.

Zysk netto Intela, największego na świecie producenta mikroprocesorów spadł w czwartym kwartale minionego roku o 39 proc. do 1,5 mld USD. 

W przeliczeniu na każdą akcję daje to 26 centów. Rok wcześniej analogiczne wartości wyniosły odpowiednio 2,45 mld i 40 centów. Obniżyły się również przychody ze sprzedaży, które spadając o 5 proc. wyniosły 9,7 mld USD wobec 10,2 mld rok wcześniej.

Wyłączając zdarzenia o charakterze jednorazowym firma zarobiła na czysto 1,7 mld USD (30 centów na akcję), bijąc oczekiwania analityków, którzy oczekiwali wartości na poziomie 25 centów na akcję przy 9,44 mld USD przychodów.

Według spółki, największy wpływ na obniżenie rezultatów miała wojna cenowa z kilkakrotnie mniejszym konkurentem, Advanced Micro Devices.

Firma szacuje równocześnie, że koszty związane z restrukturyzacją obniżyły wartość zysku przypadającego na pojedynczą akcję o około 1,5 centa. Firma zakończyła miniony rok z zatrudnieniem na poziomie 94,1 tys. pracowników. W drugim kwartale 2006 r. przed ogłoszeniem planu redukcji etatów w firmie zatrudnionych było 102,5 tys. osób. We wrześni amerykański gigant zapowiedział cięcia kadrowe sięgające 10,5 tys. stanowisk, co stanowić ma 10 proc. ogółu zatrudnionych. Szacowane z tego tytułu oszczędności do 2008 r. mają wynieść w skali każdego roku około 3 mld USD.

W odpowiedzi na prezentację danych, kurs akcji Intela w obrocie posesyjnym na parkiecie Nasdaq spadł o 97 centów (4,4 proc.) do 21,33 USD. Normalna sesja, przed publikacją raportu zakończyła się wzrostem notowań o 17 centów na wysokości 22,30 USD.

WST, AFX

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / W IV kwartale spadły zyski i przychody Intela