W KGHM bez premii

Ewa Szczecińska
opublikowano: 17-11-2008, 00:00

Zarząd się nie wykazał – uznała rada Polskiej Miedzi. I zabrała mu kilkunastotysięczne bonusy.

Zarząd się nie wykazał – uznała rada Polskiej Miedzi. I zabrała mu kilkunastotysięczne bonusy.

Wszystko wskazuje na to, że już nie tylko członkom rady nadzorczej z ramienia załogi nie podoba się praca zarządu giełdowego KGHM. Na piątkowym posiedzeniu miedziowego nadzoru odrzucono wniosek o przyznanie prezesom kwartalnej premii, które stanowią tzw. ruchomą część wynagrodzenia członków zarządu. Zatwierdzenie wypłacenia dodatku do pensji zwyczajowo jest tylko formalnością. O jej przyznanie wnioskuje przewodniczący rady. Jak pisaliśmy kilka dni temu, tym razem rada nie była zgodna w tej sprawie. Przeciwni premiowaniu zarządu byli członkowie rady z ramienia załogi. Wskazywali na nienajlepszą sytuację finansową spółki, której nie ominął kryzys na rynkach metali. Ponadto stosunki załogi z zarządem wciąż nie są najlepsze po konflikcie o wyższe płace i konsolidację kopalń. Parę tygodni temu nad firmą wisiała groźba strajku.

— Źle oceniam obecny zarząd. Jednak w głosowaniu nad premią zaważyły wyniki kwartalne i praca, którą w tym okresie wykonali prezesi. Nie jest dobrze — komentuje Józef Czyczerski, członek rady i szef miedziowej Solidarności.

Jednak to nie głosy załogi przesądziły o odebraniu członkom zarządu kilkunastotysięcznej premii kwartalnej. Biorąc W dziewięcioosobowej radzie ma trzech przedstawicieli, a sześciu — skarb państwa. Jasne zatem jest, że nie tylko związkowcy stanęli w opozycji do zarządu.

Wynik głosowania najwyraźniej zaskoczył szefa rady KGHM. Jak ustaliliśmy, kiedy okazało się, że jego wniosek o przyznanie premii nie przeszedł, sprawę skierowano do ponownego rozpatrzenia. Zajmie się nią komisja ds. wynagrodzeń, która zbada czy warunki przyznania premii zostały spełnione, a następnie wniosek ponownie trafi pod głosowanie rady.

To nie pierwsze głosowanie, w którym członkowie rady z ramienia skarbu państwa, głosują wbrew ministerialnym przykazom. Kilka miesięcy temu o mały włos przepadłyby założenia do strategii Mirosława Krutina. Przeszły tylko dzięki poparciu członka rady z ramienia załogi.

Prezesi KGHM zarabiają po 35-45 tys. zł. Ich kwartalne premie wynoszą po około 12 tys. zł.

Władze spółki nie chciały komentować decyzji rady nadzorczej.

Zgodnie z Planem

W piątek KGHM opublikował wyniki finansowe. Po trzech kwartałach grupa osiągnęła przychody ze sprzedaży wysokości 8,75 mld zł oraz zysk netto na poziomie 2,53 mld zł. To oznacza, że roczne prognozy zrealizowała odpowiednio w: 78 i 87 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu