W KGHM odbędzie się referendum ws. deputatu węglowego

PAP
opublikowano: 02-11-2011, 11:40

W KGHM ma odbyć się referendum ws. wykupu deputatu węglowego przysługującego emerytom i rencistom. Zarząd chce jednorazowo wykupić deputat za 17 tys. zł, by emerytom nie płacić co roku za niego ekwiwalentu. Obecnie dostają oni z tego tytułu około 1900 zł.

W planowanym na wtorek referendum pracownicy KGHM zostaną zapytani, czy zgadzają się na wykup deputatu węglowego przez spółkę za 17 tys. zł i jednoczesne wykreślenie paragrafu 50. Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP), który reguluje wypłatę deputatu węglowego emerytom i rencistom. Referendum będzie ważne, jeżeli weźmie w nim udział co najmniej 50 proc. pracowników spółki. Referendum rozpocznie się 8 listopada i potrwa dwa dni.

„Wynik referendum nie będzie oznaczał automatycznie zmian w ZUZP. Na zmianę i wykreślenie zapisu paragrafu 50. muszą wyrazić zgodę wszyscy sygnatariusze ZUZP. Wypłata z tytułu wykupu ekwiwalentu za deputat emerycki nastąpi wówczas, gdy strony ZUZP podpiszą protokół dodatkowy do ZUZP wykreślający ten paragraf” – wyjaśnił w komunikacie prasowym Bogusław Graboń, dyrektor naczelny ds. zarządzania i zrównoważonego rozwoju.

Jeśli zostanie podpisany taki protokół dodatkowy, to wypłata z tytułu wykupu ekwiwalentu za emerycki deputat rozpocznie się jeszcze w tym roku. Pierwszą grupą osób, która otrzyma wypłatę będą obecni emeryci i renciści. Pracownicy KGHM otrzymają taką wypłatę w czterech terminach uzależnionych od stażu pracy. Prawo do wykupu deputatu węglowego mają także wdowy, wdowcy i sieroty, pobierające z tego tytułu ekwiwalent.

Obecnie emeryci otrzymują co roku około 1900 zł za deputat węglowy, który wynosi 2,5 tony. Z tego przywileju korzysta w KGHM ponad 19 tys. emerytów i rencistów. Deputat węglowy otrzymują również pracownicy spółki, czyli ponad 18 tys. osób. Największy przypada pracującym górnikom dołowym, to ekwiwalent 8 ton węgla.

Zarząd KGHM chce, aby przyszli i obecni emeryci i renciści otrzymali jednorazowy ekwiwalent za deputat węglowy, proponuje 17 tys. zł. Obecni pracownicy po otrzymani jednorazowego ekwiwalentu nadal pobieraliby deputat węglowy, aż do momentu przejścia na emeryturę. Z kolei aktualni emeryci po otrzymaniu jednorazowego ekwiwalentu, nie otrzymywaliby już deputatu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W KGHM odbędzie się referendum ws. deputatu węglowego