W KGHM otwarto blok wytwarzający energię elektryczną i cieplną

PAP
03-11-2014, 15:45

Blok gazowo-parowy, który ma zaopatrywać w energię elektryczną i cieplną należące do KGHM zakłady górnicze i hutnicze otwarto w poniedziałek w Polkowicach. Dzięki tej inwestycji i podobnej w Głogowie, KGHM zapewni sobie 25 proc. zapotrzebowania na energię.

Łączny koszt budowy dwóch bloków gazowo-parowych (w Polkowicach i w Głogowie) to ponad 233 mln zł.

Jak powiedział podczas otwarcia bloku w Polkowicach prezes KGHM Herbert Wirth, celem inwestycji jest zabezpieczenie energetyczne zakładów wchodzących w skład holdingu miedziowego.

„Aby bezpiecznie funkcjonować na wypadek blackoutu obliczyliśmy, że bloki powinny pracować na poziomie 25-28 proc. naszego całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną” - mówił prezes.

Dodał, że budowa bloków gazowo-parowych wpisuje się w strategię zmniejszenia emisji do atmosfery gazów cieplarnianych. „Emisja CO2 zmniejszy się o niemal połowę w stosunku do źródeł opalanych węglem” - podkreślił Wirth.

Blok w Polkowicach może produkować 313 895 MWh energii elektrycznej, zaś w Głogowie 247 tys. MWh. W blokach powstaje również energia cieplna, która zużywana jest w zakładach KGHM oraz dostarczana do miejscowości w Zagłębiu Miedziowym. Gaz wykorzystywany do produkcji energii pochodzi ze złóż w Kościanie.

Obecny na uroczystości otwarcia bloku gazowo-parowego w Polkowicach minister skarbu Włodzimierz Karpiński podkreślił, że inwestycja KGHM wpisuje się w krajowy system podniesienia bezpieczeństwa energetycznego. „Polska jest w Europie największym placem budowy inwestycji energetycznych. Nakłady na nowe bloki i nowe siłownie, które mają zastąpić te wyeksploatowane, to przeszło 30 mld zł” - mówił minister.

Operatorem bloków gazowo-parowych jest należąca do KGHM spółka „Energetyka”. To jedno z największych na Dolnym Śląsku przedsiębiorstw ciepłowniczych, specjalizujących się w produkcji, przesyle oraz dystrybucji ciepła i energii elektrycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / W KGHM otwarto blok wytwarzający energię elektryczną i cieplną