W KGHM znowu chcą podwyżek

ES
opublikowano: 20-06-2008, 00:00

Kolejny miedziowy związek chce wyższych płac dla 17,5 tys. górników i hutników.

Kolejny miedziowy związek chce wyższych płac dla 17,5 tys. górników i hutników.

Polską Miedź może czekać wzrost kosztów pracowniczych. Coraz większa część załogi uważa, że górnikom i hutnikom zatrudnionym w koncernie należą się podwyżki na wyższym poziomie, niż to ustalił poprzedni zarząd firmy. Przedstawiciele załogi nie dogadali się z prezesami i ci odgórnie ustalili wzrost wynagrodzeń na ten rok o 2,5 proc., co oznaczało podwyżki o blisko 150 zł.

— Wzrost kosztów utrzymania, żywności, prądu i innych jest na poziomie około 25 proc. To będzie naszym głównym argumentem w dyskusji z zarządem. Liczymy na 350-złotowe podwyżki — mówi Józef Czyczerski, szef miedziowej Solidarności.

Związek chce zorganizować spotkanie z zarządem na ten temat. Wezmą w nim też udział przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Dołowych (ZZPD) w KGHM, którzy rozpoczęli batalię o podwyżki kilka miesięcy temu, grożąc wejściem w spór zbiorowy.

— Domagaliśmy się 15-procentowych podwyżek. Oczekujemy, że w ramach rekompensaty prezes podejmie decyzję o wypłaceniu premii wysokości miesięcznego wynagrodzenia — mówi Piotr Trempała, przewodniczący ZZPD.

Każde rozwiązanie będzie kosztowane dla spółki. Propozycja Trempały to wydatek około 100 mln zł. Z kolei wzrost płac zgodnie z propozycją Solidarności to koszt ponad 5 mln zł miesięcznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ES

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu