W Kielcach powstaną laboratoria za 162 mln zł

  • PAP
opublikowano: 18-02-2020, 19:28

Ogłoszono przetarg na budowę kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar, który ma powstać w Kielcach. Docelowo na 13-hektarowej działce powstanie kompleks 25 laboratoriów.

Laboratoria GUM mają być jednym z najnowocześniejszych kampusów badawczych w Europie. Ogłoszony przetarg dotyczy budowy pierwszego etapu inwestycji, w ramach, którego powstanie sześć laboratoriów – akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, wraz z laboratorium długości, masy, termometrii, metrologii interdyscyplinarnej. Poza tym planowane jest także wykonanie budynków warsztatów oraz magazyn materiałów łatwopalnych.

Naczelnik Wydziału Informacji i Promocji w GUM, Sebastian Margalski w rozmowie z PAP powiedział, że prace budowlane mogą się rozpocząć w wakacje. "Czekamy na zgłoszenia oferentów, chętnych do podjęcia się tego dużego wyzwania. Jesteśmy zdeterminowani, aby w okolicach wakacyjnych wbić pierwszą łopatę i rozpocząć inwestycje. Jest to trudny przetarg, ze względu na wysokie wymagania technologiczne. Chodzi między innymi o zabezpieczenie laboratoriów przed czynnikami zewnętrznymi - drganiami czy polami magnetycznymi z różnych nadajników. W Kielcach będziemy przeprowadzać takie badania, których w stolicy z różnych względów nie da się odpowiednio wykonywać" - powiedział Sebastian Margalski.

Laboratoria GUM będą zlokalizowane na 13-hektarowej działce u zbiegu ulicy Wrzosowej i alei księdza Jerzego Popiełuszki. Docelowo kampus ma tworzyć 25 laboratoriów.

Koszt projektu to około 162 mln zł. Kampus laboratoryjny GUM ma powstać w Kielcach do 2023 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane