W KNF są trzy wnioski o zgodę na utworzenie banku w Polsce

DI, PAP
opublikowano: 11-01-2008, 14:52

W Komisji Nadzoru Finansowego są obecnie trzy wnioski o zgodę nadzoru na utworzenie banku - poinformował podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami przewodniczący KNF Stanisław Kluza.

Z informacji rynkowych wynika, że jednym z tych wniosków jest aplikacja Grupy Allianz.

Podczas piątkowego spotkania z szefem Allianz na świecie Michaelem Diekmannem, członkiem zarządu Allianz SE odpowiedzialnym za rynki wschodzące Wernerem Zedeliusem oraz prezesem Allianz Polska Pawłem Danglem, jego uczestnicy przypomnieli, że na podstawie istniejącej już spółki Allianz Biznes będzie tworzony w Polsce Allianz Bank.

W spółce tej pracuje ok. 100 osób. Obecnie jej działalność jest finansowana z zysków spółek Grupy Allianz na polskim rynku, a w przyszłości dokapitalizuje ją Grupa Allianz. Cała inwestycja będzie miała wartość "stu kilkudziesięciu" mln euro.

Głównym produktem Allianz Banku ma być kredyt hipoteczny, a także rachunki bieżące, karty kredytowe, kredyty gotówkowe oraz produkty inwestycyjne, oszczędnościowe i ubezpieczenia. Oferta trafi najpierw do klientów grupy w Polsce, jest ich obecnie prawie 2 mln. Działalność banku ma się rozpocząć do końca 1 półrocza br. Osiągnięcie progu rentowności Grupa planuje po 3,5 -4 latach. Allianz Bank działa też na Węgrzech, od października 2006 r.

Na początku br. pojawiły się też informacje, że nowy bank w Polsce zamierza uruchomić włoski Carlo Tassara. Ma on rozpocząć działalność w drugiej połowie 2008 r. i planuje w ciągu pięciu lat zdobyć 900 tys. klientów.

Bank chce osiągnąć 2-4 proc. udziału w rynku, jego sieć ma liczyć docelowo 200 oddziałów i ponad 450 agencji. Prezesem banku ma być b. wiceprezes Banku BPH Wojciech Sobieraj, w zarządzie znajdzie się też Cezary Smorszczewski, b. członek zarządu Pekao SA.

Plany tworzenia bądź kupna banku miało też przed czerwcem 2006 r. PZU. Po odwołaniu ówczesnego prezesa Cezarego Stypułkowskiego tych planów dalej nie realizowano.

Poza wnioskami w KNF o zgodę na utworzenie banku, w Komisji jest też 14 wniosków o zezwolenie na prowadzenie przez instytucje kredytowe lub finansowe z krajów UE działalności na terenie Polski. W tych przypadkach chodzi o działalność przez oddział (3 wnioski) lub w działalności transgranicznej.

Ponadto jeden bank polski złożył do KNF wniosek o zgodę na prowadzenie działalności na terenie UE przez oddział.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane