W Krakowie ruszają przetargi na ważne przedsięwzięcia komunikacyjne

PAP
08-07-2009, 16:04

Władze Krakowa w ciągu najbliższych tygodni rozpiszą przetargi na kilka strategicznych przedsięwzięć komunikacyjnych. Ich łączna wartość wyniesie około 440 mln zł - poinformował w środę zastępca prezydenta Krakowa ds. inwestycji miejskich Tadeusz Trzmiel.

Wśród przygotowanych do przetargu inwestycji są: linia szybkiego tramwaju do osiedla Golikówka we wschodniej części miasta, przebudowa strategicznego ronda Ofiar Katynia czy rozbudowa ciągu ulic Surzyckiego - Christo Botewa do wschodniej obwodnicy miasta. "Chcemy wykorzystać sytuację, gdy w dobie kryzysu firmy oferują niższe od zakładanych ceny za realizację inwestycji" - zaznaczył Trzmiel.

W najbliższym tygodniu Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu (ZIKiT) rozpocznie poszukiwania wykonawcy przebudowy ronda Ofiar Katynia na północno-zachodnich obrzeżach Krakowa.

Zgodnie z planami po modernizacji będzie to nowoczesny, trzypoziomowy węzeł komunikacyjny, z tunelem i estakadą. Wartość inwestycji to niecałe 160 mln zł, z czego prawie połowę ma dołożyć Unia Europejska. Pierwsze prace budowlane mogą się rozpocząć już tej jesieni, a cała przebudowa ronda powinna się zakończyć w 2011 roku.

W najbliższych dniach ma zostać ogłoszony przetarg na rozbudowę ulic Surzyckiego i Christo Botewa oraz przedłużenie tej ostatniej do wschodniej obwodnicy Krakowa, budowanej obecnie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), przy wsparciu miasta. Wartość tej inwestycji szacuje się na niecałe 115 mln zł. Podobnie jak w przypadku ronda Ofiar Katynia, projekt zostanie wsparty finansowo przez UE.

Na przełomie lipca i sierpnia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA (MPK) ma rozpisać przetarg na budowę linii szybkiego tramwaju od ronda Grzegórzeckiego przez Most Kotlarski do ulicy Lipskiej na osiedlu Golikówka.

Zadanie obejmuje też budowę ulicy płk Kuklińskiego i jest jednym z elementów unijnego projektu "Zintegrowany transport publiczny w aglomeracji krakowskiej - etap II". W ramach tego projektu krakowska spółka zakupi też 24 nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje i zmodernizuje ulicę Długą.

Równocześnie MPK SA będzie szukała wykonawcy na estakadę w ciągu ulic Nowohuckiej i Powstańców Wielkopolskich. Pod nią ma przechodzić torowisko tramwajowe do osiedla Golikówka.

Tadeusz Trzmiel zapowiada, że jeśli uda się rozstrzygnąć wszystkie przetargi w zakładanym terminie, to jesienią Kraków zamieni się w wielki plac budowy. W związku z tym kierowcy muszą być przygotowani na utrudnienia w ruchu drogowym w najbliższych latach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Krakowie ruszają przetargi na ważne przedsięwzięcia komunikacyjne