W Krakowie stanął automat wydający gotówkę za plastikowe butelki

  • PAP
opublikowano: 17-04-2019, 20:44

W budynku Urzędu Miasta Krakowa (UMK) stanął w środę pierwszy w Polsce automat, który za plastikowe butelki wydaje gotówkę - 10 lub 20 groszy losowo.

Urządzenie zostało zamontowane w Centrum Administracyjnym, wydziale UMK przy al. Powstania Warszawskiego 10. Będzie tam prawdopodobnie przez kilka dni. Maszyna może przyjąć jednorazowo 800 plastikowych butelek, które powinny mieć kod kreskowy. Butelki muszą też być opróżnione i nie mogą być zgniecione.

Pieniądze w automacie wystarczą na przyjęcie 15 tys. butelek. "To pilotażowy projekt, ma zachęcić polski Sejm do wprowadzenia 10-groszowej kaucji na plastikowe butelki" - powiedział PAP pomysłodawca automatu Łukasz Wantuch, radny klubu Przyjazny Kraków. Wantuch jest też głównym darczyńcą pieniędzy wypłacanych przez maszynę.

Radny podkreślił, że automat w Krakowie jest pierwszym w Polsce, który skupuje plastikowe butelki za gotówkę.

"Kiedy byłem w Berlinie, to nie widziałem żadnej pustej plastikowej butelki, ponieważ tam są one skupowane" - mówił radny. Jak dodał, chodzi o to, żeby w mieście był porządek, żeby puste butelki nie leżały na chodnikach, ulicach, żeby nie trafiały do pieców i nie przyczyniały się do powstawania smogu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy