W krótkim czasie niepewność, w dłuższym - wzrosty

Kazimierz Szpak
opublikowano: 23-06-2010, 00:00

W ubiegłym tygodniu na rynku akcji niewiele się działo. WIG20 i sWIG80 spadły odpowiednio o 0,7 proc. oraz 0,3 proc., mWIG40 w tym samym okresie wzrósł o 0,4 proc. W rzeczywistości, gdyby nie dywidendy TP i KGHM, których oddzielenie spowodowało skorygowanie w dół kursów tych akcji, również WIG20 byłby na niewielkim plusie.

Dość słabe na tle rynków zagranicznych zachowanie naszych akcji wynika z oferty spółki Tauron, której uplasowanie na rynku z pewnością mocno uszczupli zasoby gotówki krajowych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych. Tu należy też zaznaczyć, że TFI w ostatnich miesiącach nie mają napływów do funduszy akcyjnych, a zaangażowanie w akcje dla funduszy emerytalnych jest na relatywnie wysokim poziomie.

To, że instytucje te nie będą w stanie w najbliższym czasie wykreować dużego popytu na akcje, nie oznacza jednak, że akcje nie mają szans na wzrosty. To zachowanie się rynków zagranicznych jest w tym aspekcie kluczowe, podobnie jak to miało miejsce w poprzednich miesiącach, gdyż inwestorzy zagraniczni traktują nasz rynek jako część większej całości. A klimat na globalnych rynkach akcji w ostatnich dniach wygląda dość optymistycznie. Potwierdzają to też wzrosty na rynkach surowcowych i osłabianie się amerykańskiego dolara.

Nadchodzący tydzień lub dwa powinny być więc również dla posiadaczy polskich akcji korzystne, choć na razie trwałych i silnych wzrostów nie zakładam. Myślę, że na koniec roku możemy spodziewać się znacznie wyższych niż obecnie poziomów, jednak w międzyczasie duża niepewność na rynkach może nas jeszcze kosztować sporo nerwów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Szpak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy