W.Kruk: akcje po 35-43 zł

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 17-06-2002, 00:00

Dziś początek zapisów na akcje W.Kruk. Inwestorzy będą mogli kupić więcej akcji, niż wstępnie planowano. Natomiast cena walorów ustalona w widełkach jest niższa, niż się spodziewano.

Rada W.Kruk ustaliła przedział cenowy akcji na 35-43 zł. Jest to zdecydowanie poniżej wyceny dokonanej wcześniej przez analityków CDM Pekao SA, którzy uznali, że akcje spółki są warte 45-50 zł.

W cenie tej uwzględnione już zostało 30-proc. dyskonto związane z inwestycją w spółkę, pochodzącą z nowej, nie notowanej na GPW branży. Zarząd W.Kruk oczekiwał, że widełki cenowe będą zbliżone do wyceny CDM Pekao SA.

— Najwięksi inwestorzy uznali widocznie, że wycena CDM Pekao SA jest zbyt wygórowana. Spółka jest mała, działa w nowej branży handlu wyrobami luksusowymi. Nie byli więc gotowi na ponoszenie takiego ryzyka. Dlatego rada musiała obniżyć cenę — mówi Katarzyna Perzak, analityk DM BIG BG.

Jej zdaniem, cena emisyjna walorów powinna być zbliżona do dolnej granicy widełek. Jednak jeśli emisja zostanie sprzedana, to zarządowi i tak uda się z niej pozyskać zaplanowane 25 mln zł.

— Uważam, że ceną uzasadnioną fundamentalnie dla akcji W.Kruk jest 35 zł. Wcześniejsze wyceny uważam za przesadzone. Akcje spółki porównywane były jedynie z wycenami światowych firm notowanych na giełdach zagranicznych, a to nie jest adekwatne porównanie do naszego rynku — mówi Marek Świętoń, analityk ING BSK AM.

Tymczasem do oferty trafi więcej akcji niż planowano. Całość swojego portfela postanowił bowiem sprzedać Enterprise Investors, który dysponuje 552,7 tys. walorów. W tej sytuacji rada nadzorcza postanowiła dokonać przesunięć pomiędzy transzami. Pula akcji oferowanych inwestorom indywidualnym została zwiększona z 200 tys. do 500 tys., a instytucjonalnym z 487 tys. do 739,7 tys.

— Chęć wycofania się, pomimo niewygórowanej ceny, drugiego co do wielkości udziałowca ze spółki W.Kruk także musiała spowodować pewien niepokój wśród inwestorów instytucjonalnych. To również zaważyło na cenie, którą są skłonni zapłacić za akcje — uważa Marek Świętoń.

Tymczasem zarząd W.Kruk wyjście Enterprise Investors z inwestycji w spółkę uważa za oczywiste.

— Enterprise Investors jest funduszem, który zawsze inwestuje na określony czas w spółkę. W akcjonariacie naszej spółki i tak jest wyjątkowo długo, bo aż 9 lat — mówi Jan Rosochowicz, prezes W.Kruk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W.Kruk: akcje po 35-43 zł