W kryzysie Polska bardzo atrakcyjna

Sylwester Sacharczuk
opublikowano: 15-12-2009, 00:00

Inwestycje zagraniczne zwalniają. Jednak Polska wciąż jest atrakcyjnym krajem do pomnażania kapitału.

Nasz kraj staje się europejskim centrum outsourcingowym

Inwestycje zagraniczne zwalniają. Jednak Polska wciąż jest atrakcyjnym krajem do pomnażania kapitału.

W 2008 r. w wyniku inwestycji zagranicznych do Polski napłynęło 12,2 mld EUR. To o 4,4 mld EUR mniej niż w rekordowym roku 2007. Winien oczywiście kryzys, który skutecznie zmniejszył chęć do podejmowania nowych inwestycji. Mimo to udało się zrealizować 56 projektów inwestycyjnych, które dały ponad 15 tys. miejsc pracy. Paradoksalnie, Polska — jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne — może na kryzysie skorzystać. Zainteresowanie naszym krajem wśród inwestorów nie słabnie, zwłaszcza jeśli chodzi o firmy, które poszukują możliwości obniżenia kosztów działalności.

— Jeśli chodzi o przyciąganie inwestorów, nie bez znaczenia jest wielkość rynku, a także stabilność gospodarcza — zwraca uwagę Bożena Czaja, członek zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Ostrożniejsze decyzje

Polska wciąż jest atrakcyjnym rynkiem, bo nie odczuwa kryzysu w takim stopniu, jak inne państwa Unii Europejskiej. Dla porównania — np. we Włoszech liczba inwestycji zagranicznych spadła aż o 94 proc. Inwestorzy działający w Polsce zachowują się w inny sposób.

— W niektórych przypadkach przedłużają czas na podjęcie decyzji, nie rezygnują jednak zupełnie z inwestycji. Po prostu ich wybory są bardziej ostrożne i przemyślane — mówi Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dlaczego inwestorzy wybierają Polskę? Oprócz tradycyjnie już wymienianych zalet naszego kraju, takich jak wykwalifikowane kadry, atrak- cyjna lokalizacja, przyjazne zasady inwestowania i wciąż niższe koszty pracy niż u europejskich sąsiadów, wymieniają też znaczny napływ środków z funduszy unijnych.

Outsourcing na topie

W tym roku w Polsce realizuje się więcej inwestycji o charakterze usługowym niż kapitałowym. To sprawia, że przepływ kapitału jest mniejszy, ale z drugiej strony oznacza większą liczbę tworzonych miejsc pracy. Najwięcej inwestorów w ubiegłym roku przyciągnął do Polski przemysł samochodowy. Jednak w branżowym ranking szykuje się zmiana lidera.

— Od pewnego czasu najpopularniejszy wśród inwestorów zagranicznych stał się sektor BPO, czyli Business Process Outsourcing. W ubiegłym roku PAIiIZ zrealizowała 21 tego typu projektów, natomiast w tym roku spodziewamy się większej liczby — już teraz prowadzimy ich 27 — mówi Bożena Czaja.

Na ten sektor postawiła Krakowska SSE.

— Outsourcing jest obecnie najszybciej rozwijającą się branżą w Krakowie, a dynamika przyciągania inwestycji tego typu może być jeszcze większa. W tegorocznym rankingu 50 czołowych miast w outsourcingu ogłoszonym przez Global Services, Kraków awansował z piątej na czwartą pozycję. Stajemy się prawdziwym centrum usług księgowych, kadrowych i informatycznych — mówi Sławomir Kopeć, prezes KSSE.

Na drugim miejscu wśród branż najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów znajduje się sektor motoryzacyjny — 17 projektów (wg danych z połowy roku). Ponadto dużym powodzeniem wśród inwestorów zagranicznych cieszą się też sektory energii odnawialnej (10 projektów), maszynowy i metalowy (po 5 projektów) oraz chemiczny (4 projekty).

Cenna infrastruktura

Nad Wisłą najchętniej inwestują przedsiębiorcy ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie PAIiIZ prowadzi 25 projektów z tego kraju. Dużo inwestorów pochodzi z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Aktywne są także firmy z Francji, Chin, Indii oraz Korei. Gdzie lokują swoje inwestycje? Najbardziej atrakcyjnymi regionami są województwa śląskie, mazowieckie oraz dolnośląskie. Atuty, dzięki którym wygrywają, to m.in. dobrze rozwinięta infrastruktura gospodarcza, dostępność transportu oraz koszty pracy. Zainteresowanie konkretnymi regionami przekłada się na rozwój specjalnych stref ekonomicznych, które są położone na ich obszarach.

— Dodatkowym atutem naszej strefy jest położenie. Bliskość Czech i Niemiec sprzyja umacnianiu kontaktów — mówi Mirosław Greber, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W ubiegłym roku przedsiębiorcy zainwestowali w spec- jalnych strefach ekonomicznych ponad 10 mld zł, przy czym największą dynamikę zanotowały strefy łódzka, pomorska i suwalska.

Jaki będzie dla zagranicznych inwestycji obecny rok? Według prognoz — niewiele gorszy od poprzedniego. W ran- kingu światowej organizacji UNCTAD Polska znalazła się wśród 15 krajów najbardziej atrakcyjnych do inwestycji. Bardzo realne jest wypracowanie w naszym kraju inwestycji zagranicznych na poziomie 7-10 mld EUR. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki prowadzonym projektom i zobowiązaniom inwestycyjnym z poprzednich lat, ale też za sprawą nowych projektów, które rozpoczęto w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / W kryzysie Polska bardzo atrakcyjna