W kwietniu europejskie ceny węgla najniższe od blisko 3 lat

  • PAP
opublikowano: 10-05-2019, 17:08

W kwietniu br. ceny węgla dostarczonego do europejskich portów obniżyły się do poziomu najniższego od czerwca 2016 r. – wynika z analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), który monitoruje sytuację na międzynarodowym rynku węgla i sytuację w polskim górnictwie.

„Od początku tego roku dynamika spadków w tej części międzynarodowego rynku (chodzi o europejskie porty ARA: Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) jest największa. Już na początku miesiąca ceny węgla dostarczonego do Europy obniżyły się do swoich najniższych poziomów od czerwca 2016 r.” – czytamy w analizie, opublikowanej w piątek w prowadzonym przez ARP portalu Polski Rynek Węgla.

Węgiel
Bloomberg

Tygodniowy indeks CIF ARA w pierwszym tygodniu kwietnia obniżył się o 7 USD na tonie w stosunku do ostatniego notowania i wyniósł 54,62 USD za tonę. Jednocześnie nie odnotowano żadnej transakcji typu spot. Koniec miesiąca potwierdził spadki w europejskiej części rynku: ostatni tygodniowy indeks obniżył się o 0,87 USD na tonie i wyniósł 58,78 USD za tonę węgla energetycznego o określonych parametrach.

„Czynnikami, które w głównej mierze decydują o takim trendzie, są systematyczny wzrost zapasów we wszystkich terminalach europejskich oraz znaczący spadek produkcji energii z węgla w Niemczech, gdzie stanowiła ona tylko 8 proc. całkowitej produkcji energii - jest to jednocześnie najniższy wynik od trzech lat” – wskazują analitycy ARP.

Łączna konsumpcja węgla w Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Francji obniżyła się z miesiąca na miesiąc prawie o połowę - do 4,7 terawatogodzin energii z węgla w marcu br., z 9,5 terawatogodzin w lutym. Dla porównania – w marcu ub. roku produkcja energii z węgla wyniosła w tych krajach łącznie 14,4 terawatogodzin.

Zdaniem analityków, nawet w przypadku wystąpienia krótkotrwałego wzrostu zapotrzebowania na węgiel w Europie, nie będzie to czynnikiem wspierającym wzrost cen węgla na rynku zamorskim, bowiem zapasy tego surowca w portach europejskich są obecnie najwyższe od dawna: w ostatnim tygodniu kwietnia było to 6,85 mln ton, wobec średnich zapasów w czterech terminalach w przeszłości rzędu 4,7 mln ton.

Systematycznie spadające ceny węgla na międzynarodowym rynku, a szczególnie spadki indeksów europejskich, ostudziły również – jak czytamy w opracowaniu - oczekiwania rosyjskich producentów i firm handlujących węglem, które ze względu na niskie ceny postawiły wycofać się z rynku, uznając, iż wrócą ze swoją ofertą, gdy ceny osiągną bardziej korzystny poziom. „Zdaniem analityków, zapotrzebowanie zostanie stłumione do maja przy niewielkim wzroście cen” – napisano w analizie. Koniec miesiąca przyniósł niewielkie ożywienie cen węgla rosyjskiego, ale tylko kierowanego na rynek europejski.

Z opracowania wynika, iż międzynarodowy rynek węgla w kwietniu zdeterminowany był czynnikami o charakterze sezonowym. W obszarze Azji-Pacyfiku początek miesiąca przyniósł spadek cen zarówno w australijskim porcie NEWC, jak i w południowoafrykańskim RB. W pierwszym tygodniu kwietnia australijski węgiel odnotował największy tygodniowy spadek od dekady - z powodu zmniejszonego popytu na węgiel.

Ceny węgla w australijskim terminalu NEWC w dostawach spot na początku kwietnia spadły prawie o 20 proc. i osiągnęły najniższy poziom od maja 2017 r. - 72 USD za tonę. Tegoroczna cena była prawie o 40 proc. niższa w stosunku do najwyższego poziomu z połowy 2018 r., kiedy za tonę węgla płacono tam nawet 120 USD za tonę. Na początku kwietnia spadały również ceny węgla w RPA.

Analitycy oceniają, że z korektą cenową będzie musiał zmierzyć się również rynek węgla koksowego. Mimo, iż podaż tego surowca pozostała ograniczona, a ceny pozostają względnie wysokie, od ubiegłego miesiąca mają tendencję malejącą, co może oznaczać korektę w stosunku do wysokich cen z zeszłego roku.

Wśród najważniejszych czynników spadku cen węgla koksowego analitycy wymieniają zbliżający się koniec sezonu cyklonów w Australii, rosnącą niepewność co do polityki celnej Chin, a także ostatnie zawirowania w podaży i obawy o wzrost popytu na stal na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane