W kwietniu poprawiły się nastroje społeczne Polaków

13-04-2007, 16:24

W tym miesiącu wyraźnie poprawiły się nastroje Polaków. Sytuację w kraju pozytywnie ocenia 30 proc. badanych, o 8 punktów proc. więcej niż w marcu. Niezadowolonych jest 55 proc. ankietowanych, o 7 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej - wynika z sondażu CBOS.

Opinie w tej sprawie wiążą się z sytuacją materialną i zawodową respondentów, a także z ich poglądami politycznymi. 31 proc. kadry kierowniczej i inteligencji dobrze ocenia sytuację w Polsce. Wśród najmniej zadowolonych są renciści, bezrobotni (58 proc.), uczniowie i studenci (64 proc.). Co drugi (50 proc.) Polak o orientacji prawicowej pozytywnie ocenia sytuację w kraju. Badani o światopoglądzie lewicowym są zdecydowanie bardziej wstrzemięźliwi - tylko 23 proc. pozytywnych opinii.

21 proc. respondentów (o 6 pkt. więcej niż w marcu) spodziewa się w ciągu najbliższego roku poprawy ogólnej sytuacji w kraju. Przeciwnego zdania jest 23 proc. Polaków (spadek o 4 pkt.).

Niezmiennie krytycznie oceniana jest sytuacja polityczna w Polsce. Ponad połowa ankietowanych (54 proc., spadek o 5 pkt.) uważa ją za złą; 30 proc. (wzrost o 2 punkty) określa ją jako przeciętną. A tylko 9 proc. badanych (o 3 pkt. więcej niż w marcu) uznaje za dobrą.

W porównaniu z sondażem z marca znacznie mniej badanych krytycznie ocenia stan gospodarki (28 proc., spadek o 9 punktów proc.). 38 proc. (wzrost o 7 pkt.) ankietowanych uważa, że stan gospodarki nie jest ani dobry, ani zły. Pozytywnych ocen dotyczących sytuacji gospodarczej jest 27 proc. (o 3 pkt. więcej niż w marcu).

Społeczne oceny stanu gospodarki należą obecnie do najlepszych w ostatnich osiemnastu latach, co niewątpliwie wiąże się z dobrą koniunkturą gospodarczą - zauważa CBOS.

Poprawiły się oceny dotyczące kondycji zakładów pracy, w których zatrudnieni są badani. Ponad połowa zatrudnionych (53 proc., wzrost o 3 pkt.) pozytywnie ocenia stan swojego miejsca pracy. 28 proc. (spadek o 2 pkt.) uznaje go za przeciętny, a 17 proc. (spadek o 1 pkt) ankietowanych ocenia negatywnie.

65 proc. pracujących (spadek o 3 pkt. w porównaniu z marcem) ma poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Z możliwością utraty pracy liczy się 29 proc. respondentów (wzrost o 2 pkt.).

Szczególnie spokojni o zatrudnienie są rolnicy (99 proc.), kadra kierownicza i inteligencja (76 proc.) osoby z wyższym wykształceniem (74 proc.) i pracownicy instytucji państwowych i publicznych (71 proc.).

W stosunku do sondażu z marca niemal nie zmieniły się oceny warunków życia Polaków. Co drugi ankietowany (50 proc., wzrost o 2 punkty) uznaje poziom życia rodziny za przeciętny. 32 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt.) ocenia go pozytywnie, a 17 proc. respondentów (spadek o 1 pkt) uważa, że żyje im się źle.

Badanie przeprowadzono w dniach 30 marca - 2 kwietnia na reprezentatywnej próbie losowej 937 dorosłych Polaków. (PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W kwietniu poprawiły się nastroje społeczne Polaków