W kwietniu wzrosły wskaźniki koniunktury w przemyśle

Telekomunikacja Polska Spółka Akcyjna
18-04-2002, 17:21

WARSZAWA (Reuters) - W kwietniu najważniejsze wskaźniki koniunktury w przemyśle wzrosły za sprawą ocen, że gospodarka osiągnęła już dno i może być tylko lepiej, wynika z czwartkowego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Polska gospodarka walczy z najsilniejszym w ciągu dekady spowolnieniem, ale ankietowani przez GUS przedsiębiorcy przewidują, że popyt będzie rósł powodując wzrost produkcji.

W 2001 roku tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 1,1 procent wobec 4-procentowego wzrostu w dwóch poprzednich latach.

Było to spowodowane wysokimi stopami procentowymi, które dusiły popyt wewnętrzny oraz spowolnieniem światowej gospodarki, co przełożyło się na mniejsze zainteresowanie polskimi towarami.

Poprawa ocen bieżącego popytu jest wynikiem lepszych niż przed miesiącem, choć nadal negatywnych, ocen popytu zarówno krajowego jak i zagranicznego. Natomiast przewidywania co do kształtowania się przyszłego popytu są optymistyczne, jak też optymistyczne są przewidywania dotyczące produkcji.

GUS podał, że ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest oceniany mniej pesymistycznie niż przed miesiącem.

Pozytywnie klimat koniunktury oceniają jedynie producenci masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru jak również producenci wyrobów chemicznych, choć ci ostatni nieco gorzej niż przed miesiącem.

Przedsiębiorcy nie spodziewają się w najbliższych miesiącach poprawy swej sytuacji finansowej i przewidują w najbliższych trzech miesiącach dalsze zwolnienia pracowników, jednak w stopniu nieznacznie mniejszym niż przewidywała prognoza z ubiegłego miesiąca. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie wzrosnąć.

Wskaźnik klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtował się w kwietniu na poziomie minus pięciu punktów, czyli nieco wyższym niż w poprzednim miesiącu.

Wskaźnik klimatu koniunktury w budownictwie wyniósł w kwietniu plus siedem punktów wobec minus trzech punktów w marcu za sprawą nadziei na zwiększone zamówienia.

Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym wzrósł do minus 16 punktów z minus 23 punktów miesiąc wcześniej.

"Przedsiębiorstwa handlowe w dalszym ciągu sygnalizują spadek bieżącej sprzedaży, choć na dużo mniejszą skalę niż miesiąc wcześniej. Zmniejszają się także trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań fiansowych" - podał GUS.

GUS przeprowadza badanie co miesiąc wśród 3500 przedsiębiorstw z sektora przetwórczego, 2500 z branży budowlanej i 4700 z sektora detalicznego.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Telekomunikacja Polska Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W kwietniu wzrosły wskaźniki koniunktury w przemyśle