Czytasz dzięki

W lipcu kongres programowy NowoczesnejPL

DI, PAP
opublikowano: 10-07-2015, 17:21

W sobotę 18 lipca w Warszawie odbędzie się kongres programowy stowarzyszenia NowoczesnaPl - zapowiedział w piątek w Łodzi jego lider Ryszard Petru. Niedługo też NowoczesnaPL planuje tworzyć listy do Sejmu.

Jak mówił Petru na spotkaniu z dziennikarzami, w trakcie dotychczasowych spotkań, konsultacji z mieszkańcami różnych regionów kraju "identyfikowano, jakich zmian potrzebują Polacy". 18 lipca przedstawiony zostanie spójny program stowarzyszenia NowoczesnaPL.

Zdaniem Petru Polacy oczekują odświeżenia systemu politycznego w kraju. Przypomniał, że w kwestiach politycznych najbardziej zależy mu na "odpartyjnieniu życia politycznego, kadencyjności posłów, finansowaniu partii przez internet i głosowaniu przez internet”, co zachęciłoby młodych ludzi do udziału w życiu politycznym.

Zwrócił uwagę, że stowarzyszenie NowoczesnaPL jest finansowane z dobrowolnych wpłat przesyłanych przez internet. Przyznał, że dotychczas uzbierano 300 tys. zł. "To dużo, ale mało w porównaniu z kwotami, jakie PO i PiS chcą wydać na kampanie wyborcze. Każda z tych partii planuje wyłożyć po 30 mln zł" - powiedział.

Mówiąc o programie podkreślał też wagę wolności gospodarczej dla przedsiębiorców i dobrej edukacji.

NowoczesnaPl chce, aby szkoły przygotowywały do zawodu, bo na rynku potrzeba fachowców. Według Petru trzeba też zreformować służbę zdrowia, bo nie może być tak - jak mówił - że bogaci mogą przeskoczyć kolejkę, a biedni muszą w niej stać 4-5 lat.

Lider NowoczesnejPL zapowiedział, że niedługo tworzone mają być listy do Sejmu. Podkreślił, że pożądani na nich będą samorządowcy, członkowie organizacji pozarządowych i osoby, które mają osiągnięcia w swoim zawodzie. Według niego, ważne jest, aby nie były to osoby, które przechodzą z partii do partii i żeby znały, co najmniej jeden język obcy. Posłowie nie mogą być "skoczkami partyjnymi".

Zaapelował, aby nie dać się omamić obietnicami premier Ewy Kopacz i kandydatki PiS na premiera Beaty Szydło. Jego zdaniem, żadna z nich nie zaprowadzi nas do nowoczesnej Polski. Jak mówił, PiS zrobią z Polski drugą Grecję, a pomysły PO na rządzenie to trwanie. Według niego dużo ludziom się obiecuje, a potem staje się zakładnikiem tych obietnic.

Petru uważa, że jeśli Grecja wyjdzie ze strefy euro, to wydaje mu się, że sytuacja stanie się bardzo poważna. "Rykoszetem uderzy w Europę, w Niemcy i siłą rzeczy w nasz kraj" - powiedział.

NowoczesnaPL została założona w kwietniu. Najważniejsze postulaty stowarzyszenia to: innowacyjna gospodarka, zmiana systemu ubezpieczeń społecznych i stwarzanie szans dla młodych ludzi na rynku pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane