W lipcu Portfel PB tylko o włos lepszy od Lucy

Andrzej Stec
opublikowano: 05-08-2009, 00:00

Minął kolejny miesiąc naszej zabawy. Czas na podsumowanie kolejnego jej etapu. W lipcu okazało się, że Portfel PB budowany przez Komitet Inwestycyjny opierający się na sugestiach naszych czytelników był tylko nieznacznie lepszy od losowo stworzonego portfela blue chipów przez szympansicę Lucy ze stołecznego zoo.

W pierwszym wakacyjnym miesiącu pięć blue chipów Lucy dało zarobić łącznie 12,7 proc. To sporo, jednak znacznie mniej, niż wynosi punkt odniesienia, czyli tzw. benchmark (WIG20 wzrósł w tym czasie 15,9 proc.). A wszystko przez jedną spółkę — TP. O ile ta defensywna firma idealnie sprawdzała się w bessie, o tyle w lepszych czasach inwestorzy wolą najwyraźniej "ryzykowniejsze" aktywa. Akcje telekomunikacyjnego giganta potaniały o ponad 3 proc. Lucy zarobiła sporo

na papierach Agory (31 proc.)

i Biotonu (15 proc.). Dobrze wypadły też pozostałe dwa aktywa: Cersanit i Asseco

Poland (po 10 proc.).

Lipiec to najlepszy miesiąc Lucy, która "kupiła" akcje w połowie kwietnia. Odrobiła wszystkie wcześniejsze straty i to z dużą nawiązką. Jest już na 6-procentowym plusie. Wynik ten jednak jest mało zadowalający. Portfel Lucy stworzyliśmy tak naprawdę, aby sprawdzić, czy na giełdzie trzeba kierować się umysłem i analizą, czy też wystarczy losowy wybór spółek. Na szczęście odpowiedź wciąż jest korzystna dla prawdziwych inwestorów.

Co prawda Portfel PB w lipcu zarobił 12,72 proc. i wypadł tylko o włos lepiej niż Lucy, ale w dłuższym okresie bije już młodziutką szympansicę na głowę (być może dlatego Lucy sprowadziła ostatnio do siebie na ratunek babcię — 45-letnią Judy z Irlandii). Od połowy kwietnia Portfel PB urósł już o 38 proc. (a od początku kwietnia, bo wtedy go stworzyliśmy — 40 proc.). Dla porównania nasz benchmark (WIG) poszybował o 24,7 proc. (46 proc.).

Lipcowy wynik to zasługa tak naprawdę jednej spółki — Anti. Kurs, który początkowo nie wyrażał większych chęci do wzrostów, nagle wystrzelił w górę o kilkadziesiąt proc. Wahania kursu wciąż są duże. Choć dla Portfela PB cena akcji jest już "godziwa", nie sprzedajemy jednak tych papierów. Wolimy to zrobić, kiedy sytuacja wróci do normalności. Ale Anti to nie wszystko. Zarabiamy też na papierach Lotosu i deweloperów: Ganta i Dom Development. Ożywił się też Mercor. Mamy nadzieję, że LZPS i Kruszwica zbierają siły.

JP Morgan stwierdził niedawno, że czas sprzedać drogie już rosyjskie akcje i pojechać na wakacje. My nie sprzedajemy polskich akcji, ale też jedziemy na urlop. Czas na odpoczynek. Do gry wrócimy za dwa tygodnie.

Piotr Kaczmarek, analityk IDMSA, o

Portfelu PB i Lucy — czytaj str. 18

Andrzej Stec

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Stec

Polecane