W lipcu wydobycie i sprzedaż węgla powyżej 5 mln ton

PAP
opublikowano: 08-09-2017, 16:48
aktualizacja: 08-09-2017, 16:48

W lipcu br. polska produkcja węgla wyniosła niespełna 5 mln 132,4 tys. ton, a sprzedaż prawie 5 mln 68,8 tys. ton - wskazują dane Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Z analizy danych z poprzednich lat wynika, że jest to historyczne minimum miesięcznego poziomu wydobycia węgla w Polsce.

Najwyższą w tym roku miesięczną produkcję węgla zanotowano w marcu, kiedy kopalnie wydobyły niespełna 6 mln ton tego surowca. Wcześniej, w lutym, było to 5 mln 174 tys. ton - do lipca było to najniższe miesięczne wydobycie polskich kopalń. Jednak w lipcu br. produkcja była jeszcze o ponad 40 tys. ton mniejsza od najniższego dotąd poziomu wydobycia w lutym.

Zobacz więcej

Węgiel, zwały, hałdy

AW, Puls Biznesu

Produkcja węgla w lipcu była także o ponad pół miliona ton mniejsza niż w tym samym czasie przed rokiem, kiedy kopalnie wyprodukowały 5 mln 648,2 tys. ton węgla.

Lipcowa sprzedaż węgla w wysokości 5 mln 68,8 tys. ton była zdecydowanie najniższa w tym roku (i niższa o prawie pół miliona ton niż w lipcu 2016 r.), jednak nie było to historyczne minimum miesięcznej sprzedaży - zanotowano je w czerwcu 2014 r., kiedy na rynek trafiło niespełna 5 mln 36,7 tys. ton węgla.

W prowadzonym przez katowicki oddział ARP portalu Polski Rynek Węgla dostępne są dane dotyczące miesięcznego wydobycia i sprzedaży węgla od 2007 r. Wynika z nich, że miesięczne wydobycie i sprzedaż węgla w Polsce nigdy nie spadły dotąd poniżej 5 mln ton. W styczniu 2007 r. kopalnie wydobywały i sprzedawały powyżej 8 mln ton węgla miesięcznie. W przeszłości wielkości te były jeszcze wyższe.

W tym roku najwięcej węgla - ponad 6 mln ton - polskie kopalnie sprzedały w marcu, kiedy również było najwyższe wydobycie.

Jak informował w sierpniu największy polski producent węgla kamiennego - Polska Grupa Górnicza - przez siedem miesięcy tego roku jej kopalnie wydobyły 17,1 mln ton węgla. Według zapowiedzi, PGG miała w całym 2017 r. wydobyć 32 mln ton tego surowca. Prezes grupy Tomasz Rogala przyznał jednak w sierpniu, że będzie trudno zrealizować ten plan z uwagi na sytuację w kopalni Piast-Ziemowit, gdzie obwał skał uniemożliwił na pewien czas wydobycie. Na początku września prezes podał natomiast, że PGG do połowy października poinformuje o prognozowanym poziomie tegorocznego wydobycia węgla.

Według przedstawionych w piątek danych ARP, stan zapasów węgla na przykopalnianych zwałach wszystkich polskich producentów tego surowca w końcu lipca wynosił 2 mln ton. Górnictwo węgla kamiennego w ostatnim dniu lipca zatrudniało 82 tys. osób.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu