W lipcu wzrosła sprzedaż aut

Paweł Janas
06-08-2002, 00:00

Nareszcie. Po raz pierwszy od dwóch i pół roku sprzedaż samochodów osobowych przestała spadać. Tylko w lipcu dealerzy znaleźli nabywców na 28,3 tys. aut.

Lipiec przyniósł poprawę nastrojów na rynku aut osobowych. Według danych firmy Samar, monitorującej krajowy rynek motoryzacyjny, w ubiegłym miesiącu po raz pierwszy od prawie dwóch i pół roku sprzedaż w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku wykazała tendencję wzrostową. Do rąk klientów trafiło 28,3 tys. aut osobowych — o 8,92 proc. więcej niż w lipcu 2001 roku. Dzięki temu spadek sprzedaży zmalał z 19,71 proc. (na koniec pierwszego półrocza) do 16,28 proc. na koniec lipca, do kiedy dealerzy ulokowali na rynku 181,6 tys. aut osobowych.

— W następnych miesiącach rynek powinien się ustabilizować, a spadek zostać powstrzymany — ocenia Adam Kołodziejczyk, dyrektor generalny firmy Ford Distribution.

Jego zdaniem, istnieje jednak niebezpieczeństwo, że ta pozytywna tendencja na rynku zostanie powstrzyma.

— Nie można wykluczyć, że już od września wejdzie w życie nowe rozporządzenie likwidujące homologację aut osobowych wykorzystywanych jako samochody dostawcze. Uważam, że pomysł, by skończyć z tą fikcją rodzącą nadużycia, jest słuszny. Trzeba jednak, by producenci i importerzy mogli się przygotować do tych zmian, a rząd mógłby wprowadzić w zamian nowe formuły leasingu. W przeciwnym wypadku rynek może się skurczyć nawet o 15-20 proc. — ostrzega szef Forda.

Tymczasem ranking Samaru na koniec lipca nie notuje żadnych zmian na poszczególnych pozycjach z pierwszej dziesiątki. Jak podkreśla Wojciech Drzewiecki, szef firmy, kolejny miesiąc z rzędu zmniejszył się spadek sprzedaży Fiata (z 45,37 proc. w poprzednim miesiącu do 41,59 proc. obecnie) oraz Daewoo (z 59,77 proc. w poprzednim miesiącu do 58,7 proc. obecnie). Poprawia się pozycja Skody. O ile spadek jej sprzedaży na koniec czerwca wynosił 24,11 proc., to po lipcu już tylko 19,02 proc. Podobnie jest z Oplem (z 2,87 proc. do 1,87 proc. obecnie). Niestety, na razie maleje poziom wzrostu jednego z liderów — francuskiego Renault, który wyniósł na koniec lipca 7,96 proc. wobec 9,16 proc. notowanego na koniec pierwszego półrocza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W lipcu wzrosła sprzedaż aut