W listopadzie graj na spadek

Rozmawiał: Kamil Kosiński
opublikowano: 01-11-2017, 22:00

Surowce

TRZY PYTANIA DO… KONRADA BIAŁASA, GŁÓWNEGO EKONOMISTY DM TMS BROKERS

1. Na jakim surowcu warto w listopadzie grać na krótko?

Jestem sceptycznie nastawiony do miedzi i rudy żelaza. Na miedzi było niedawno otwieranych dużo spekulacyjnych pozycji długich. Przed październikowym zjazdem Komunistycznej Partii Chin w wielu chińskich hutach ograniczana była zaś produkcja. Chodziło o oczyszczenie nieba nad Pekinem, by lepiej wyglądało na zdjęciach. Ograniczało to podaż, ale z drugiej strony huty zwiększały produkcję przed zjazdem, także teraz efekt zawężania podaży zaczyna się odwracać i nastąpi to raczej w listopadzie niż w grudniu. W rezultacie ceny miedzi spadną.

Kandydatem numer 1 do spadku jest w tym miesiącu miedź. Inne surowce też będą raczej w odwrocie.

2. Na czym warto zająć pozycję długą?

W zasadzie nie widzę takiego surowca. Spodziewam się mocnego dolara, co będzie niekorzystnie wpływać na notowania surowców, również złota. Uważam, że nawet napięcia geopolityczne nie wybronią kruszcu. Na rynkach widać pęd do wzrostu rentownościobligacji, a złoto żadnego kuponu nie wypłaca.

3. Którym surowcem warto zainteresować się czysto spekulacyjnie?

Najlepszym kandydatem jest ropa, w kontekście planowanego na koniec listopada szczytu OPEC. W jego trakcie będzie omawiane przedłużenie porozumienia o ograniczeniu wydobycia, co może wywołać zwyżki cen. Z drugiej strony decyzje szczytu mogą być impulsem do realizacji klasycznej zasady: „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy