W listopadzie najwięcej stracili posiadacze jednostek krajowych funduszy akcyjnych

DI, ISB
opublikowano: 10-12-2007, 13:19

Listopad był jednym z najtrudniejszych miesięcy dla posiadaczy jednostek polskich funduszy inwestycyjnych. Po raz kolejny dał się we  znaki niepokój o kondycję sektora finansowego w USA i w Europie Zachodniej, w  wyniku czego spadki zagościły niemal na wszystkich giełdach światowych.

Niekorzystne tendencje panujące na rynkach finansowych sprawiły, iż spośród 391 funduszy i subfunduszy, tylko 86 zanotowało wzrost wartości jednostki uczestnictwa bądź certyfikatu, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

W efekcie stracili niemal wszyscy posiadacze jednostek funduszy inwestujących na rynkach akcji. Powodów do zadowolenia nie mieli również inwestujący na polskim rynku obligacji, jedynie inwestycje w fundusze zagranicznych papierów dłużnych wyceniane w walutach obcych przynosiły w większości zyski.

Największe straty ponieśli inwestorzy posiadający jednostki krajowych funduszy akcyjnych. Spadki szczególnie mocno odczuli inwestujący w akcje małych i średnich spółek. Indeks sWIG80 stracił na wartości aż 12,9%, co jest najgorszym wynikiem w jego historii. Indeks mWIG40 spadł w tym czasie o -12,1%.

Średnia strata 29 funduszy z grupy AKP_UN wyniosła -8,9% i był to wynik słabszy od benchmarku. Najsłabiej wypadły fundusze lokujące aktywa w akcje małych i średnich spółek, tracąc średnio -11,0%. Najlepiej poradził sobie indeks skupiający spółki najbardziej płynne WIG20, który stracił -8,6%.

Huśtawkę nastrojów przeżyli w listopadzie także inwestorzy, którzy powierzyli swoje oszczędności funduszom akcji zagranicznych (AKZ). Najsilniej spadały indeksy chińskie - CSI 300 stracił w listopadzie aż -16,7%. Przyzwoicie zachowywała się natomiast giełda indyjska, która straciła -2,3%.

Na rynkach rozwiniętych istotnie traciły wybrane giełdy europejskie. Londyński FTSE250 spadł o -7,9%, a austriacki ATX o -8,2%. Natomiast indeks europejskich blue chipów DJ Euro Stoxx 50 stracił tylko -2,1.

Średnia stopa zwrotu dla funduszy akcji zagranicznych AKZ kształtowała się na poziomie od -4,4% dla funduszy inwestujących na rynkach rozwijających się do -6,9% dla produktów lokujących aktywa w akcje amerykańskie. Łącznie na 60 produktów, zaledwie 4 wypracowały dodatni wynik.

W listopadzie straty nie ominęły również posiadaczy funduszy papierów dłużnych. Korekta najbardziej dała się we znaki obligacjom o najdłuższych terminach do wykupu (indeksy pięcio- i dziesięciolatek straciły w skali miesiąca odpowiednio -1,16% oraz -1,60%. Średnia stopa zwrotu ponad 30 funduszy i subfunduszy PDP wyniosła -0,46%.

Ubiegły miesiąc był nienajgorszy dla posiadaczy jednostek funduszy najbezpieczniejszych, czyli gotówkowych i rynku pieniężnego. Zyski wahały się w granicach od +0,06% do +0,46%.

Średni wzrost w grupie RPP wyniósł +0,27%, wobec +0,40% osiągniętego przez benchmark. Tylko 3 fundusze zdołały go pobić.

Obok funduszy akcyjnych, największe straty na rynku funduszy inwestycyjnych poniosły w listopadzie podmioty prowadzące mieszaną politykę inwestycyjną. Poza kilkoma wyjątkami, wszystkie fundusze mieszane (MIP) poniosły straty. Średnia strata tej grupy funduszy wyniosła -5,7% i okazała się zbliżona do benchmarku.

Wśród funduszy stabilnego wzrostu tylko jeden zakończył listopad na plusie. Średnia stopa zwrotu funduszy SWP wyniosła w listopadzie -3,4%, co było wynikiem słabszym od benchmarku.

W listopadowym zestawieniu całkiem nieźle (w porównaniu do pozostałych funduszy) wypadły zagraniczne fundusze dłużne. Blisko połowa produktów zakończyła miesiąc na plusie. Jedynie produktom wycenianym w złotówkach, zaszkodziło osłabienie się USD do PLN (o -2,3%) oraz EUR do polskiej waluty (o -0,1%).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W listopadzie najwięcej stracili posiadacze jednostek krajowych funduszy akcyjnych