W Lizbonie rozpoczął się szczyt w sprawie nowego traktatu

DI, PAP
opublikowano: 18-10-2007, 21:48

W Lizbonie rozpoczął się w czwartek wieczorem dwudniowy szczyt europejski, na którym unijni przywódcy mają przyjąć nowy Traktat Reformujący UE. Wychodząc naprzeciw polskiemu postulatowi w sprawie tzw. mechanizmu z Joaniny, przewodnicząca UE Portugalia nie wyklucza, że porozumienie będzie zawarte już w czwartek wieczorem.

"Portugalia chce, by porozumienie zostało zawarte jak najszybciej, nie wykluczamy, że jeszcze w czwartek" - powiedziały w czwartek PAP źródła portugalskie.

Nieoficjalnie od różnych dyplomatów PAP dowiedziała się, że portugalskie przewodnictwo ma już gotową propozycję rozwiązania polskiego problemu z Joaniną. Teraz pozostaje uzyskać na nią zgodę pozostałych państw członkowskich.

Ponieważ Polska obstaje, by ten odwlekający podejmowanie decyzji w Radzie UE mechanizm był zapisany w protokole dołączonym do traktatu (a nie w deklaracji jak obecnie), portugalskie przewodnictwo przygotowało propozycję: wpisanie mechanizmu do protokołu przy jednoczesnym jego osłabieniu. Tak, by ewentualne zmiany w przyszłości były podejmowane jednomyślnie w unijnej Radzie ministrów, ale bez uruchamiania procedury zmian traktatowych.

Tak jak chce Polska, wpisanie do protokołu tego mechanizmu uczyniłoby zeń prawo pierwotne.

Dużo większym problemem do rozwiązania przez portugalskie przewodnictwo wydaje się postulat Włoch, by zwiększyć liczbę eurodeputowanych z tego kraju. Portugalskie przewodnictwo zdaje sobie sprawę - podkreślają dyplomaci - że spełnienie tego postulatu narusza kompromisową propozycję przygotowaną przez Parlament Europejski i może pociągnąć lawinę podobnych żądań z innych krajów.

W nowoczesnym okrągłym pawilonie "Atlantico" nad brzegiem Tagu, gdzie spotykają się przywódcy, trwa pierwsza sesja robocza szczytu. Na godzinę 21.00 czasu warszawskiego przewidziano roboczą kolację. Rozciągająca się dookoła dzielnica "Park Narodów", pamiątka po Wystawie Światowej EXPO z 1998 roku, została z okazji szczytu częściowo zamknięta dla mieszkańców Lizbony. Nad bezpieczeństwem uczestników szczytu czuwa ponad 3 tys. policjantów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W Lizbonie rozpoczął się szczyt w sprawie nowego traktatu