W Łodzi otwarto największy w kraju magazyn farmaceutyczny

  • PAP
opublikowano: 14-12-2022, 15:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Firma Pelion S.A. otworzyła w Łodzi największy w kraju magazyn farmaceutyczny. Inwestycja ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa lekowego milionów pacjentów - leki z liczącego 43 tys. m kw. magazynu trafiają do tysięcy aptek i kilkuset szpitali w całym kraju.

Inwestycja przy ul. Kinga C. Gilette w Łodzi, zaprezentowana w środę przez Pelion S.A., została zapoczątkowana w 2014 r. na działce o powierzchni 8,8 ha; w ciągu ośmiu lat powstały na niej hale magazynowe o powierzchni 43 tys. m kw., mieszczące 25 tys. miejsc paletowych i wyspecjalizowane w przechowywaniu leków.

"Skala budynku powoduje, że jest to największy magazyn farmaceutyczny w Polsce i jeden z największych w Europie Centralnej. Gwarantuje on specjalne warunki przechowywania - mamy tu zarówno mroźnie, które dają temperaturę minus 80 stopni Celsjusza, lodówki, gdzie zachowana jest temperatura do 4 stopni, ale w żadnym miejscu magazynu nie będzie nigdy więcej niż 25 stopni" - podkreślił prezes zarządu Pelion S.A. Jacek Szwajcowski.

Aby oddać skalę przedsięwzięcia, Szwajcowski podał, że w magazynie można przechowywać 78 mln opakowań leków, czyli po dwa opakowania przypadające na statystycznego Polaka.

Obiekt spełnia wszystkie wymogi Prawa farmaceutycznego oraz Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. Są w nim magazyny wysokiego składowania o wysokości ponad 14 m, pomieszczenia do przechowywania leków w warunkach kontrolowanych, a także podlegające ścisłej kontroli dostępu magazyny środków odurzających, psychotropowych, prekursorów kategorii 1 oraz cytostatyków. Duża część procesów związanych z kompletowaniem zamówień jest zautomatyzowana.

"Inwestycja, która rozpoczęła się jeszcze przed nadzwyczajnymi wydarzeniami ostatnich lat - pandemią i wojną w Ukrainie - stanowi krytycznie ważne ogniwo w łańcuchu dostaw leków na terenie całego kraju" - zaznaczył prezes Pelion S.A.

Wśród spółek należących do Pelion S.A., które otworzyły swój magazyn na terenach przy ul. Gilette, jest Urtica, posiadająca tu od 2016 r. największy w kraju magazyn leków szpitalnych; pochodzi z niego co trzeci lek trafiający do polskich szpitali. Dzięki tej inwestycji Urtica jest w stanie dostarczyć zamówiony lek do każdego miejsca w kraju w ciągu 24 godzin, a w trybie CITO - w 6 godzin od przyjęcia zlecenia. Miesięcznie ten magazyn opuszcza 100 tys. paczek.

Pelion S.A. jest największą firmą sektora ochrony zdrowia w Polsce, osiągającą blisko 10 mld zł obrotów rocznie i zatrudniającą niemal 10 tys. pracowników. Spółka powstała w 1990 r. z inicjatywy polskich przedsiębiorców i w oparciu o polski kapitał; obecnie obsługuje wszystkie segmenty dystrybucji farmaceutycznej oraz rozwija działalność na Litwie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane