W Łódzkiej SSE pierwsze decyzje o wsparciu inwestycji według nowych zasad

  • PAP
opublikowano: 18-10-2018, 20:04

Decyzje o wsparciu inwestycji otrzymały w czwartek w Łodzi dwa przedsiębiorstwa z branży spożywczej. To pierwsze w Łódzkiej SSE firmy, które uzyskały ulgi podatkowe wynikające z nowych przepisów zakładających, że cała Polska jest strefą inwestycyjną.

"Po raz pierwszy w historii ŁSSE oprócz siedmiu zezwoleń na działalność, wydanych zgodnie ze starą ustawą, wręczyliśmy dwie decyzje o wsparciu - według nowych zasad i nowej ustawy. W tym roku wydaliśmy łącznie 25 zezwoleń i decyzji, a spodziewamy się, że do końca roku przybędzie ich jeszcze co najmniej kilka" - podkreślił prezes ŁSSE Marek Michalik.

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, która weszła w życie pod koniec czerwca, zakłada, że cała Polska stała się specjalną strefą ekonomiczną (SSE). Nowe przepisy dają możliwość włączania do strefy inwestycji na gruntach prywatnych. Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji umożliwia zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10-15 lat. Z zachęt mogą korzystać nie tylko duże, ale przede wszystkim mikro, małe i średnie firmy. Jedną z pierwszych decyzji o wsparciu przyznano w ŁSSE firmie Colian, produkującej słodycze i napoje, które eksportowane są do 60 krajów świata - planuje ona otwarcie nowego zakładu w Opatówku k. Kalisza (Wielkopolska). Druga decyzja umożliwi rozszerzenie działalności przez firmę Agros Nova, właściciela m.in. marek Łowicz, Kotlin, Włocławek, dla której będzie to druga inwestycja w łódzkiej strefie.

Poza tym w czwartek siedem zezwoleń – przyznanych na zasadach obowiązujących przed wejściem w życie nowej ustawy - odebrały firmy zajmujące się, m.in. marketingiem internetowym, produkcją siedzeń dla przemysłu motoryzacyjnego, lamp operacyjnych, zabiegowych i diagnostycznych, tektury falistej z papieru, a także kilku producentów z branży spożywczej, specjalizujących się, m.in. w półproduktach dla branży cukierniczej, sushi, słodyczach i żywności dietetycznej.

Łącznie w tym roku w ŁSSE zainwestowanych zostanie ponad 467 mln zł i powstanie 1,2 tys. miejsc pracy.

Podsumowania 20-letniej działalności ŁSSE dokonała jej wiceprezes Agnieszka Sygitowicz. Jak podkreśliła, w oparciu o dotychczasowe zasady pomocy publicznej w strefie zainwestowano do tej pory prawie 14 mld zł. Inwestorzy zadeklarowali w tym czasie utworzenie 14,5 tys. nowych miejsc pracy, natomiast faktycznie stworzono ich ponad 34 tys.

Według Sygitowicz liczba deklarowanych miejsc pracy w świetle nowej ustawy nie jest już wiodącym kryterium przy wydawaniu decyzji o wsparciu. "Liczy się minimalna wysokość nakładów; w Łodzi dla dużej firmy to 60 mln zł, ale mamy też szereg kryteriów jakościowych, m.in. jakość miejsca pracy, czyli wysoko płatne lub wyspecjalizowane miejsca w przemyśle, eksport, współpraca z jednostkami naukowo-badawczymi, z sektorem edukacji. Kryteriów jest dziesięć, trzeba spełnić minimum pięć" - podała.

ŁSSE zajmuje 1,7 tys. ha w woj. łódzkim, mazowieckim i wielkopolskim. Dotąd wydała ponad 330 zezwoleń na działalność dla przedsiębiorców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu