W Londynie rekordowe ceny miedzi, cynku i ołowiu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-02-2006, 11:23

Miedź otworzyła piątkową sesję na giełdzie metali w Londynie na poziomie ponad 5 tys. USD za tonę. Do rekordowych poziomów wzrosły też ceny cynku i ołowiu - podają maklerzy.

Miedź otworzyła piątkową sesję na giełdzie metali w Londynie na poziomie ponad 5 tys. USD za tonę. Do rekordowych poziomów wzrosły też ceny cynku i ołowiu - podają maklerzy.

Do wzrostów cen miedzi przyczyniły się obawy inwestorów, że w tym roku mogą pogorszyć się dostawy metalu z kopalń. Od kilku sesji bardzo aktywne są też fundusze hedgingowe.

Rio Tinto Group, trzecia największa na świecie spółka wydobywcza, podała w piątek, że planuje w III kwartale okresowe zamknięcie zakładu w Kennecott Utah, co może spowodować zakłócenia w dostawach miedzi. Przerwa w Kennecott może potrwać nawet 50 dni.

Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali LME w Londynie zdrożała w piątek przed południem do 5.050 USD za tonę i jest droższa niż przed rokiem już o 67 proc.

Analitycy Morgan Stanley szacują, że deficyt miedzi na świecie w tym roku wyniesie 147 tys. ton.

Do rekordowego poziomu zdrożał też w piątek cynk - tona metalu kosztowała nawet 2.397 USD, podbijając ustanowiony w czwartek poprzedni rekord o 7 USD.

Ołów zdrożał w piątek do 1.435 USD za tonę. To o 5 USD więcej niż czwartkowy rekord.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane