W Lublinie Radio "eR" zamiast Radia Plus

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-10-2005, 18:45

Misyjność i regionalność mają być głównymi zasadami działania archidiecezjalnego Radia "eR" w Lublinie, powstałego po odłączeniu się z sieci radia Plus. O utworzeniu samodzielnej stacji poinformował w poniedziałek metropolita lubelski abp Józef Życiński.

Misyjność i regionalność mają być głównymi zasadami działania archidiecezjalnego Radia "eR" w Lublinie, powstałego po odłączeniu się z sieci radia Plus. O utworzeniu samodzielnej stacji poinformował w poniedziałek metropolita lubelski abp Józef Życiński.

Abp Życiński powiedział, że decyzja o wyłączeniu lubelskiego radia z sieci Radia Plus podyktowana jest troską o katolicki charakter rozgłośni. Jego zdaniem, przekształcenia, którym podlega teraz sieć, nie gwarantują tego.

"Nie uważam, żeby istota radia katolickiego wyrażała się w nadawaniu muzyki. Ja zgadzam się, że można przedobrzyć z ewangelizacją i robić ją w sposób niewłaściwy, ale jeślibyśmy mieli tylko odtwarzać przeboje, choćby łagodne, a zredukować wątek informacyjny, publicystyczny, ewangelizacyjny do dwóch godzin dziennie i to po południu, kiedy wielu słuchaczy robi zakupy, to mijałoby się to z celem" - powiedział abp Józef Życiński.

Nazwa radia "eR" oznacza "ewangeliczną radość". "Stawiamy na ewangeliczną radość i niesienie nadziei. W Ewangelii jest wiele energii wychodzącej od Chrystusa, która mimo wszelkich trudności daje wciąż na nowo siłę do budowania i tworzenia" - powiedział dyrektor Radia "eR" ks. Marek Pytko.

Radio nadaje samodzielnie od 1 października. W programie wiele miejsca zajmują audycje poświęcone sprawom religii i życia Kościoła. Są to m.in. cykle upowszechniające nauczanie Jana Pawła II, katechezy, komentarze do Ewangelii, informacje dotyczące Kościoła lokalnego. Serwisy informacyjne z kraju i ze świata dostarcza BBC; dziennikarze radia "eR" przygotowują informacje lokalne.

Program adresowany jest głównie do katolików w wieku 20-50 lat, ale także do osób niewierzących i poszukujących. Specjalny program "Radio Młodych" w sobotę wieczorem kierowany jest do młodzieży. "Chcemy towarzyszyć ludziom w codziennych sprawach i decyzjach. Radio ma być przestrzenią spotykania się ludzi" - powiedział dyrektor programowy rozgłośni ks. Robert Jasiak.

Abp Życiński podkreślił, że radio nie jest nastawione na komercję i przynoszenie zysków, ale ma zarobić samo na siebie. "Z funduszy diecezji można zapewnić funkcjonowanie na kilka miesięcy. Po kilku miesiącach radio ma funkcjonować tak, aby nie było obciążeniem budżetu archidiecezji" - powiedział metropolita lubelski. Dodał, że radio korzysta z własnego przekaźnika. 

Radio eR nadaje na 87,9 MHz. Jest słyszalne w promieniu 100-120 km od Lublina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane