W lutym ekotaksówki wyjadą na ulice

MWA
26-01-2012, 00:00

Ekologiczna korporacja taksówkowa zacznie działać w stolicy w połowie lutego, ale już się cieszy zainteresowaniem.

W przyszłym miesiącu na warszawskie ulice wyjadą samochody należące do nowej korporacji taksówkowej EcoCar System. Jej właścicielem jest spółka Green Capital City, która chce przyczynić się do rozwoju rynku samochodów elektrycznych w Polsce. Przedstawiciele spółki przyznają, że inwestycja w elektryczne samochody wymaga ogromnych nakładów finansowych.

Kapitał zakładowy Green Capital City od września2011 r. wynosi 5,5 mln i zł. Został w całości opłacony, co oznacza, że spółka może przeznaczyć tę kwotę na prowadzenie działalności gospodarczej. Firma na razie nie korzysta z zewnętrznych funduszy, ani dotacji. Wartość całego projektu, łącznie z kosztem zakupu samochodów, przekracza 18 mln zł. Główni udziałowcy spółki to Joanna i Artur Jarzyńscy, wnoszący odpowiednio 85 proc. i 8 proc. kapitału.

Pozostałe 7 proc. jest podzielone między członków zarządu — Pawła Skurczyńskiego i Krzysztofa Nilepiuka. Prezesem jest Artur Jarzyński. Przedsięwzięcie już teraz cieszy się sporym zainteresowaniem banków i innych organizacjipolskich i zagranicznych (z Litwy, Łotwy, Niemiec, Czech i Austrii). Władze spółki prowadzą negocjacje inwestycyjne, które do końca 2013 r. mogą przynieść do 200 mln zł dodatkowego finansowania. To umożliwi stworzenie floty 2 tys. pojazdów w Warszawie i kolejnych 5 tys. w Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi i Szczecinie.

Zgodnie z założeniami, planowane dofinansowanie pozwoli od maja 2012 r. wypuszczać na ulice stolicy 150 aut miesięcznie. Do współpracy przy przedsięwzięciu zaangażowano wiele firm. System informatyczny, który trzeba było zbudować od podstaw, przygotowały cztery polskie firmy informatyczne.

Za przeróbki samochodów odpowiada grupa EVC-Group. eu, której firmy przygotowały konstrukcję silnika elektrycznego napędzającego taksówki. Bezpośrednim dostawcą samochodów jest Ford Polska, który na zamówienie Green Capital City dostarczył fordy mondeo. Prowadzone są także negocjacje z PKN Orlen i BP Polska na temat powstania sieci elektrycznych punktów ładowania pojazdów przy stacjach benzynowych należących do sieci. Jednocześnie trwają rozmowy ze spółkami zarządzającymi obrotem i produkcją energii w Polsce. Mają wyłonić dostawcę energii i infrastruktury do ładowania elektrycznych taksówek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / W lutym ekotaksówki wyjadą na ulice