W lutym inflacja taka, jak w styczniu lub niższa - analitycy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-03-2005, 18:13

W lutym inflacja w Polsce liczona rok do roku wyniesie 4 proc., podobnie jak w styczniu - prognozują analitycy banku Lehman Brothers. Eksperci z Citigroup nie wykluczają zaś, że inflacja może być nawet poniżej tego progu i wyniesie 3,9 proc., jeśli styczniowe dane o inflacji zostaną skorygowane w dół do 3,8-3,9 proc.

W lutym inflacja w Polsce liczona rok do roku wyniesie 4 proc., podobnie jak w styczniu - prognozują analitycy banku Lehman Brothers. Eksperci z Citigroup nie wykluczają zaś, że inflacja może być nawet poniżej tego progu i wyniesie 3,9 proc., jeśli styczniowe dane o inflacji zostaną skorygowane w dół do 3,8-3,9 proc.

    Oficjalne dane o inflacji w lutym GUS ogłosi w poniedziałek.

Analitycy z Lehman Brothers dla swojej prognozy dostrzegają dwa rodzaje ryzyka. "Styczniowe dane o inflacji towarów i usług konsumpcyjnych były niższe od oczekiwań rynku głównie z powodu znacznie niższego wzrostu cen żywności i braku przełożenia pomiędzy inflacją, a zwyżką akcyzy. Nasza hipoteza, że stopa inflacji liczona rok do roku pozostanie taka, jak w styczniu, opiera się na założeniu, że żaden z tych czynników nie uległ w lutym odwróceniu" - zastrzegli.

    Ich zdaniem, stopy procentowe w Polsce osiągnęły już swój najwyższy punkt w ramach obecnego cyklu z uwagi na obniżkę tempa wzrostu i malejącą inflację. LB oczekuje, że do końca tego roku Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży oprocentowanie stóp o 75 pkt bazowych, a pierwsza redukcja nastąpi w kwietniu.

    Analitycy prognozują spadek stopy inflacji do ok. 2,5 proc. (licząc w skali roku) do połowy tego roku, a na koniec roku przewidują, że utrzyma się poniżej 3 proc. Jak podkreślają, na rzecz obniżki inflacji działają mocna waluta, wysokie bezrobocie i niekorzystny efekt bazowy związany z przedakcesyjnym boomem.

    Z kolei analitycy Citigroup wskazują na mocnego złotego i niską dynamikę płac, jako na czynniki działające na rzecz obniżki inflacji sektora konsumpcyjnego. Według nich, największy spadek inflacji w skali roku nastąpi w maju.

    "Niska inflacja w sektorze towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzmocni argumenty za obniżką stóp procentowych w krótkim czasie po tym, jak w lutym RPP przestawiła się z nastawienia restrykcyjnego na ekspansywne" - napisali w komentarzu.

  Zarówno LB, jak i Citigroup przewidują, że nominalna dynamika płac w sektorze prywatnym w lutym była niska. LB ocenia ją na 2,5 proc. licząc w skali roku, wobec 2,6 proc. w styczniu. Dane na ten temat NBP ogłosi we wtorek.

    "Odpowiadałoby to realnemu spadkowi wynagrodzeń o ok. 1,5 proc. rok do roku i oznaczałoby, że realne płace były pod kreską przez szósty miesiąc z rzędu" - uważają eksperci LB.  Jeśli chodzi o wzrost produkcji przemysłowej w lutym, LB w ujęciu miesięcznym prognozuje "poziom bliski zera", wskazując na silną walutę i to, że luty w porównaniu ze styczniem miał o 1 dzień roboczy mniej. Według nich, produkcja przemysłowa wzrośnie w lutymw skali roku o 2 proc. wobec 4,7 proc. w styczniu i 18 proc. wzrostu w lutym 2004 roku.

    Citigroup przewiduje wzrost produkcji w ujęciu rocznym w lutym na 2,7 proc., wskazując na wyniki indeksów zamówień w przemyśle i klimatu w biznesie opracowywanego przez NBP, a także oczekując w najbliższych miesiącach spóźnionego przełożenia się efektu umocnienia złotego na najważniejsze wskaźniki koniunktury.

    Największego spadku produkcji, poniżej kreski, LB oczekuje w marcu. Analitycy tego banku, sądzą też, że inflacja w przemyśle (te dane GUS ogłosi w czwartek) jest w spadkowym trendzie i wyniesie w lutym 3,4 proc. w skali roku wobec 4,4 proc. w styczniu. Z miesiąca na miesiąc spadek wyniesie 0,4 proc. W kwietniu, ich zdaniem, inflacja w przemyśle spadnie poniżej zera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W lutym inflacja taka, jak w styczniu lub niższa - analitycy