Czytasz dzięki

W maju 5 członków RPP głosowało za zmianą nastawienia na łagodne, 5 było przeciw

Internet Securities
opublikowano: 01-09-2005, 11:29

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) pięciu członków głosowało za zmianą nastawienia na łagodne z neutralnego i pięciu było przeciw. Głos przewodniczącego rady rozstrzygnął, że wniosek nie został przyjęty, podał NBP w załączniku do projekcji inflacyjnej.

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) pięciu członków głosowało za zmianą nastawienia na łagodne z neutralnego i pięciu było przeciw. Głos przewodniczącego rady rozstrzygnął, że wniosek nie został przyjęty, podał NBP w załączniku do projekcji inflacyjnej.

Za zmianą nastawienia na łagodne głosowali w maju: Jan Czekaj, Stanisław Owsiak, Mirosław Pietrewicz, Andrzej Sławiński i Andrzej Wojtyna.

Przeciwko byli: Leszek Balcerowicz, którego głos przesądził o pozostawieniu nastawienia bez zmian, Dariusz Filar, Stanisław Nieckarz, Marian Noga i Halina Wasilewska-Trenkner.

W maju RPP nie zmieniła stóp procentowych i pozostawiła neutralne nastawienie w polityce pieniężnej, natomiast w czerwcu powróciła do nastawienia łagodnego i obniżyła wszystkie stopy procentowe o 50 pb. Następnie w lipcu rada obniżyła stopy o 25 pb i w sierpniu o kolejne 25 pb w przypadku głównej stopy referencyjnej, cały czas utrzymując łagodne nastawienie w swej polityce.

Sierpniowa obniżka stóp procentowych jest piątą w tym roku. Łącznie w tym roku RPP obniżyła główną stopę referencyjną o 2,0 punkty procentowe i od czwartku stopa ta wynosi 4,50%

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane