W maju ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-04-2005, 13:39

Ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym powinna zostać przyjęta przez parlament do połowy maja - uważawiceminister gospodarki i pracy Irena Herbst.

Ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym powinna zostać przyjęta przez parlament do połowy maja - uważawiceminister gospodarki i pracy Irena Herbst.

    Jej zdaniem, mimo okrojenia pierwotnego projektu rządowego, ustawa spełni swoje zadanie, tworząc prostsze i bardziej przyjazne procedury realizacji inwestycji w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.

    O finansowaniu rozwoju lokalnego ze źródeł pozabudżetowych dyskutowali w poniedziałek w Katowicach samorządowcy, eksperci i przedsiębiorcy, uczestniczący w VII Śląskim Forum Gospodarczym. Konferencję rozpoczęła minuta ciszy, będąca hołdem dla zmarłego Jana Pawła II.

    Wiceminister Herbst przypomniała, że prace parlamentarne nad ustawą toczą się od początku września, a kontrowersje związane z projektem momentami stawiały jej uchwalenie pod znakiem zapytania. Obecnie jednak - podkreśliła - wszystko wskazuje na to, że parlament uchwali ustawę. W końcu marca premier Marek Belka zaliczył ją do ścisłych priorytetów legislacyjnych rządu.

    Według wiceminister, choć partnerstwo publiczno-prywatne możliwe jest również bez specjalnej ustawy, to jednak jej przyjęcie będzie miało duże znaczenie psychologiczno-edukacyjne i powinno zachęcić zarówno przedsiębiorców, jak i samorządy, do podejmowania takich przedsięwzięć. Jednocześnie ustawa ma dać stronom gwarancję, że decydując się na inwestycję nie ponoszą nadmiernego ryzyka, a wszystkie procedury są jasno zdefiniowane.

    "Ustawa ma stworzyć przyjazne warunki prawne, aby partnerstwo publiczno-prywatne było łatwiejsze. I ten cel, mimo dużych zmian w projekcie w stosunku do przedłożenia rządowego, ustawa nadal realizuje. Chodzi głównie o przyjazne uregulowania w zakresie spraw podatkowych oraz zamówień publicznych" - powiedziała Herbst.

    Ustawa ma zrównać partnerstwo publiczno-prywatne z innymi przedsięwzięciami, likwidując np. podwójne opodatkowanie oraz uelastyczniając regulacje dotyczące zamówień publicznych, chociażby w sprawie obowiązujących terminów. Ustawa o zamówieniach narzuca stronom 3-letnie limity współpracy; partnerstwo publiczno-prywatne może mieć charakter wieloletni z jednoczesną gwarancją obowiązywania umowy niezależnie np. od kadencji samorządu.

    Wiceminister przekonywała, że partnerstwo publiczno-prywatne opłaca się obu partnerom: strona prywatna bez nadmiernego ryzyka może przez wiele lat czerpać korzyści ze wspólnego przedsięwzięcia, zaś strona publiczna pozyskując partnera z kapitałem uzyskuje źródło finansowania części swoich zadań.

    Do realizacji jednego z pierwszych takich przedsięwzięć, mimo braku ustawy, przymierza się 40-tysięczny Malbork. We współpracy z partnerem amerykańskim w pobliżu tamtejszego zamku powstać ma Forum Miejskie - centrum hotelowo-konferencyjne z częścią komercyjną, ale także publiczną, m.in. z basenem i centrum informacji turystycznej. Projekty są gotowe. Burmistrz Malborka Jan Tadeusz Wilk chciałby, aby budowa ruszyła już w tym roku.Inwestycja kosztować ma ok. 8 mln zł. Ma ją realizować spółka inwestora prywatnego i samorządu.

    Zdaniem burmistrza, ustawa uporządkuje współpracę samorządów z kapitałem prywatnym i wykluczy podejrzenia o korupcję czy brak przejrzystości, ale przede wszystkim przyspieszy rozwój lokalny i realizację inwestycji. "Partner prywatny otrzymuje dostęp np., do atrakcyjnego terenu w centrum miasta, a udział samorządu gwarantuje mu szybki proces decyzyjny; samorząd natomiast zyskuje możliwość szybkiej realizacji zadań, na które normalnie potrzebowałby wielu lat" - ocenił burmistrz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W maju ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym