W małe i średnie firmy wstąpiła nadzieja

opublikowano: 21-10-2013, 00:00

Można to już śmiało powiedzieć — przedsiębiorcy żegnają się z kryzysem. Poprawa nastrojów i większa skłonność do inwestycji to trwały trend.

Wygląda na to, że właściciele małych firm pożegnają kryzys jeszcze w tym roku — pokazuje najnowszy Skaner MSP, badanie przeprowadzone przez instytut Keralla Research na próbie 600 mikro-, małych i średnich firm. Wskaźnik KERNA, obrazujący nastroje przedsiębiorców z sektora MSP, w najnowszej edycji badania wzrósł do poziomu minus 47,8 pkt, czyli pułapu nienotowanego od trzech lat. Jest wyższy aż o 27,71 pkt w porównaniu z analogicznym okresem w ub.r.

Jeszcze w poprzedniej fali badania (z lipca br.) większość przedsiębiorców nie miała nadziei na poprawę sytuacji ekonomicznej Europy i świata w bliskim terminie — ponad połowa oczekiwała jej dopiero w 2015 r. albo później. Badane firmy uważały też, że trzeci kwartał br. będzie dla nich gorszy niż drugi. A teraz? Po raz pierwszy więcej przedsiębiorców mówi, że w poprzednim kwartale (czyli trzecim) kondycja ich firmy poprawiła się, a nie pogorszyła.

Jak było

Obecnie aż 27,3 proc. badanych przedsiębiorstw informuje,że w trzecim kwartale miały się lepiej. Na początku roku optymistów było 18,5 proc. Ponadto, 24 proc. ankietowanych wskazuje, że sytuacja ich firmy pogorszyła się w ostatnich trzech miesiącach, podczas gdy na początku roku takich ocen było aż 44,5 proc. Optymizm przedsiębiorców rośnie także w stosunku do oceny sytuacji gospodarczej. Maleje liczba firm, które rozwój tej sytuacji oceniają negatywnie (31 proc.). Na początku roku twierdziło tak aż 64,8 proc., a kwartał wcześniej 38,1 proc. Jednocześnie rośnie liczba ocen pozytywnych — 20 proc. firm podsumowało poprzedni (czyli trzeci) kwartał pozytywnie, a kwartał wcześniej tylko 11 proc. Natomiast rok temu pozytywnie oceniających zakończony trzeci kwartał było zaledwie 2,2 proc.

Co będzie

Co więcej, 22,2 proc. badanych ocenia, że kondycja ekonomiczna kraju w czwartym kwartale br. się polepszy. To oznacza wzrost pozytywnych opinii o 9 pkt proc. w porównaniu z trzecim kwartałem. Rok wcześniej na poprawę liczyło zaledwie 5,8 proc. przedsiębiorców. Pogorszenia sytuacji w kraju spodziewa się o 13 proc. mniej firm, niż w minionym kwartale (23,7 proc.). Czwarty kwartał będzie też lepszy niż poprzedni dla samych firm — tak uważa 35,7 proc. badanych. Pogorszenia sytuacji własnej firmy obawia się 13,8 proc. ankietowanych. W styczniu taki sceptycyzm podzielało aż 28,2 proc. przedsiębiorców. Ponadto, badani zapytani o wstępne podsumowanie tego roku wobec poprzedniego, w odniesieniu do rozwoju ich firm, w jednej trzeciej wskazują, że był on lepszy niż poprzedni, a w tej grupie niemal 20 proc. twierdzi, że jest zdecydowanie lepszy od poprzedniego.

Na zakupy

Inwestycje w podniesienie swojej konkurencyjności przedsiębiorcy deklarowali już w trzecim kwartale. Wydatki kierowano na sprzęt komputerowy, oprogramowanie i środki transportu. W czwartym kwartale pula inwestycji będzie identyczna. Ponad połowa badanych deklaruje zakupy do firmy, a Index ZAIR wskazujący na skalę zakupów w segmencie MSP oparty na wskazaniach o wydatkach na inwestycje i rezygnacjach z nich, wzrósł do minus 66,5 pkt, czyli o 1,3 pkt w porównaniu z trzecim kwartałem. Oprócz kolejnych wydatków na zakup oprogramowania (13,2 proc.), inwestycji w maszyny i urządzenia (15,7 proc.) czy remonty i zakup lokali (22,8 proc.), więcej przedsiębiorców wskazuje też, że myśli o zatrudnianiu (12,5 proc. będzie zatrudniać, natomiast rok temu o tej samej porze 8 proc. planowało tworzenie etatów).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / W małe i średnie firmy wstąpiła nadzieja