W Malezji skandal po ujawnieniu oszustwa trwającego przez ponad 40 lat

opublikowano: 30-12-2020, 10:21

Lokalna gazeta ujawniła, że przez ponad cztery dekady grupa oszustów korumpowała w Malezji urzędników aby móc sprowadzać do kraju mięso, które nie spełniało wymagań religijnej „czystości”.

New Straits Times napisał, że dzięki korupcji wysokich rangą celników i pracowników innych rządowych instytucji do Malezji przez lata sprowadzano mięso z rzeźni m.in. w Chinach, Ukrainy i RPA, które nie miały certyfikatu „halal”, czyli „czystości” wymaganej przez islam. Dziennikarze ustalili, że do kraju sprowadzano m.in. koninę, czy mięso kangurze, które po wymieszaniu z właściwym mięsem sprzedawano jako wołowinę halal.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Media nie ujawniły danych osób uczestniczących w przestępstwie. Wiadomo jedynie, że jedna z nich już została aresztowana. Stowarzyszenie handlowców i straganiarzy z Kuala Lumpur wystąpiło do 6 tys. swoich członków o tymczasowe wstrzymanie produktów z wołowiny.

Malezja, której 60 proc. mieszkańców to muzułmanie, chciała stać się globalnym centrum handlu produktów halal, których rynek ma wartość 2,3 bln USD. Obecnie ich eksport przynosi krajowi ok. 9 mld USD i składa się głównie z żywności, kosmetyków i produktów farmaceutycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane