W marcu nowy pomysł na prywatyzację

Marcin Goralewski
01-02-2005, 00:00

Szkuner nie wejdzie do grupy kapitałowej Wilbo. Dlatego rozpoczął prace nad zmianą oferty handlowej i pomysłu na prywatyzację.

Ministerstwo Skarbu Państwa nie zaakceptowało projektu utworzenia przez notowane na giełdzie Wilbo oraz władysławowski Szkuner wspólnej spółki.

— Pomysł upadł — mówi Romualda Białkowska, dyrektor Szkunera.

Utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa, do którego skarb państwa miał wnieść majątek produkcyjny Szkunera, a Wilbo — około 10 mln zł gotówki, miało pozwolić na prywatyzację połowowo-przetwórczej firmy. Resort skarbu odrzucił jednak pomysł, bowiem jego realizacja oznaczałaby częściową prywatyzację portu, na którego obszarze działa Szkuner, a porty mają pozostać państwowe. Z przedstawicielami Wilbo nie udało się nam skontaktować.

— Do końca marca przygotujemy nową strategię przekształceń — mówi Romualda Białkowska.

Szkuner zamierza zmienić ofertę produktową. Spółka zajmuje się połowem ryb, ich sprzedażą i przetwórstwem (wędzeniem i marynowaniem).

— Naszym sztandarowym produktem są mrożone filety z dorsza. Chcemy jednak odejść od sprzedaży półfabrykatów dla innych firm. Zainwestujemy w opakowania i markę, aby oferować ryby końcowemu odbiorcy. Chcemy też aktywniej handlować świeżymi rybami — mówi dyrektor Szkunera.

W 2004 r. przychody firmy z Władysławowa sięgnęły 28 mln zł, czyli były o 10 proc. wyższe niż w 2003 r. Eksport, głównie do krajów Unii Europejskiej, zwiększył się o 13,5 proc. i sięgnął 40 proc. sprzedaży. W ciągu pierwszych 11 miesięcy spółka zarobiła netto 300 tys. zł.

— W tym roku planujemy 10-proc. wzrost przychodów. Z konkretnym budżetem czekamy jednak na wyjaśnienie kwestii limitów połowowych — mówi Romualda Białkowska.

Spółka stara się o dotacje na modernizację kutrów i linii produkcyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W marcu nowy pomysł na prywatyzację