W medycznych konkursach nastąpił zator

  • Alina Treptow
opublikowano: 14-09-2016, 22:00

Firmy skarżą się, że przepisy dotyczące zamówień publicznych pociągnęły w dół liczbę przetargów.

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych, która weszła w życie pod koniec lipca, zmusiła szpitale do wprowadzenia pozacenowych kryteriów w ogłaszanych konkursach. Choć wielu dostawców jest zadowolonych z wprowadzonych zmian, na razie muszą przełknąć gorzką pigułkę w postaci znaczącego spadku ogłaszanych konkursów.

ZA NAMI FALA:
ZA NAMI FALA:
Po fali postępowań przetargowych na rynku dostaw produktów i usług do placówek ochrony zdrowia panuje posucha. Ten, kto mógł, już ogłosił i rozstrzygnął przetargi — mówi Paweł Ossowski, wiceprezes Zarys International Group, producenta i dystrybutora wyrobów medycznych.
ARC

— Liczba postępowań, w których uczestniczymy, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zmniejszyła się blisko o 60 proc. — szacuje Paweł Ossowski, wiceprezes Zarys International Group, producenta i dystrybutora wyrobów medycznych.

Zarys International Group nie jest jedynym producentem wyrobów medycznych, który skarży się na drastycznie mniejszą liczbę konkursów.

— Nie mamy dokładnych danych, ale nasi członkowie sygnalizują nam problem spadku liczby ogłaszanych przetargów. Za wcześnie jednak na jakiekolwiek analizy. Chciałbym jednak podkreślić, że producenci wyrobów medycznych są zadowoleni ze zmian, które wymusiły na szpitalach korzystanie nie tylko z kryterium ceny, ale też jakości — informuje Witold Włodarczyk, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed.

Szpitale potwierdzają, że w ciągu ostatnich tygodni nie ogłosiły zbyt wielu konkursów. Ewa Książek-Bator, dyrektor gdańskiego szpitala klinicznego, informuje, że zarządzana przez nią placówką pracuje właśnie nad kryteriami dla poszczególnych kategorii produktów.

— Ich określenie jest bardzo trudne i wymaga czasu, ponieważ każda technologia ma swoją specyfikę. Dlatego też przetargi na najbardziej zaawansowane produkty, o ile było to oczywiście możliwe, przeprowadziliśmy jeszcze przed wejściem nowych przepisów. Najtrudniej jest przygotować kryteria dla najprostszego wyposażenia. Po wypracowaniu kryteriów przeszkolimy personel i dopiero wtedy wdrożymy nowe zasady. Na to jednak będziemy potrzebować trochę czasu — informuje Ewa Książek-Bator. Paweł Ossowski również zauważa, że kryterium jakości nie zawsze jest łatwe do zdefiniowania.

— Bez problemu można określić walory wytrzymałościowe rękawic medycznych czy ostrość igieł. Jednak nowa ustawa nie precyzuje, jakie czynniki wybrać do oceny jakości szpatułek laryngologicznych czy papierów rejestracyjnych.Konieczne będą też szkolenia osób odpowiadających za postępowania przetargowe, a także elastyczne podejście do niektórych zapisów ustawy. W przeciwnym razie szpitalne dostawy mogą zostać chwilowo sparaliżowane — alarmuje Paweł Ossowski. Nie wszyscy są zdania, że przetargowy hamulec został zaciągnięty i wyłącznie przez nowelizację Prawa zamówień publicznych.

— Spadły zamówienia, ponieważ szpitale czekają na fundusze unijne. Biorąc pod uwagę opóźnienia w ich rozdzielaniu, na przetargi jeszcze poczekamy — uważa Marek Wójcik, ekspert ds. zdrowia w Związku Powiatów Polskich.

Szpitale same borykają się z nowymi kryteriami — w większości przypadków każda placówka opracowuje je osobno. W innych branżach, w których podobnie jak w medycynie, spadła liczba przetargów, przedsiębiorcy i urzędnicy publicznych instytucji, postanowili wspólnymi siłami opracować nowe kryteria jakościowe. Specjalny zespół powstał na przykład przy resorcie infrastruktury i budownictwa. W obszarze infrastruktury kryteriami zajęły się również organizacje pracodawców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane