W najbliższych latach większość czynników przemawia za wzrostami

Kazimierz Szpak
opublikowano: 22-10-2010, 00:00

Co czeka inwestorów w najbliższych tygodniach? Przede wszystkim prywatyzacja samej giełdy, która dość mocno zelektryzowała cały nasz rynek. Relatywnie nieduża wartość oferty, przy sporym zainteresowaniu praktycznie wszystkich grup inwestorów, zapowiada udany debiut w listopadzie. Wiemy też, że często takie oferty przyciągają zupełnie nowy kapitał, gdyż z każdą taką ofertą polski rynek staje się coraz ciekawszym miejscem do inwestowania dla globalnych graczy. Dlatego też pomimo ostatnich wzrostów jest spora szansa na ich kontynuację w kolejnych tygodniach. Słyszy się też coraz częściej o stopniowym wzroście zainteresowania inwestowaniem w akcje wśród inwestorów indywidualnych, którzy do tej pory trzymali się od akcji z daleka. To dobrze zwiastuje małym spółkom, które mają sporo do nadrobienia. Przez ostatnie 12 miesięcy sWIG80 rósł przecież najwolniej.

Trudno jednak oczekiwać wyłącznie wzrostów. Pomimo bardzo pozytywnego obrazu rynku, wiemy, że czasem z pozoru błaha informacja może stać się katalizatorem dla większej wyprzedaży, szczególnie wtedy, gdy jest się przy szczytach. Wtedy rzeczywiście mogłaby być świetna okazja do zakupów. Ponieważ nie ma pewności czy naprawdę się zdarzy, uważam, że z decyzją o kupnie akcji nie warto zbyt długo zwlekać. W perspektywie kilku najbliższych lat nadal większość czynników przemawia za wzrostami. Pamiętajmy jednak, że nie wszyscy inwestorzy na ryzyko akcji mogą sobie pozwolić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Szpak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu