W najbliższym czasie możliwe wzmocnienie złotego

Deutsche Bank 24 Spółka Akcyjna
12-10-2001, 15:43

Marta Karpińska

WARSZAWA (Reuters) - W przyszłym tygodniu można się spodziewać dalszego umocnienia złotego na fali zapewnień nowego rządu, iż zaostrzy on politykę fiskalną, zwiększając nadzieje rynku na obniżenie stóp procentowych, co może pobudzić zwalniający wzrost gospodarczy.

Jednak analitycy obawiają się, że zaostrzająca się polityczna debata nad niezawisłością polityki monetarnej prowadzonej przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP), może spowodować w dalszej perspektywie odpływ inwestorów.

W ciągu ostatnich czterech tygodni złoty wzmocnił się o dwa procent wobec dolara i pięć procent do euro dzięki popytowi na polskie instrumenty dłużne przed spodziewaną obniżką stóp procentowych, w obliczu zapowiedzi odpowiedzialnej polityki budżetowej ze strony nowej koalicji rządowej.

Analitycy uważają, że szanse na redukcję stóp zwiększą także dane o wrześniowej inflacji i dynamice produkcji przemysłowej. Według oczekiwań pokażą one, iż presja inflacyjna osłabia się a popyt wewnętrzny jest znikomy.

"Złoty może się w perspektywie dwóch następnych tygodni nadal umacniać, częściowo dzięki zaufaniu inwestorów iż nowy rząd będzie w stanie wprowadzić w życie zaproponowane reformy fiskalne, a także popytowi na obligacje" - powiedział Marcin Mrowiec, analityk emerging markets z HVB- BACA w Monachium.

O godzinie 15.30 dolara wyceniono na 4,1405 złotego, a euro na 3,7470, czyli polska waluta wzmocniła się od ubiegłego piątku o 0,2 procent wobec dolara i 1,6 procent do euro.

Według ankiety Reutera przeprowadzonej w tym tygodniu wśrod 17 analityków, tylko dwóch z nich nie spodziewa się decyzji RPP o obniżce stóp procentowych na posiedzeniu, które odbędzie się 24-25 października.

Obecnie główna stopa rynkowa wynosi 14,5 procent i jest o około 10 punktów procentowych wyższa niż roczna stopa inflacji.

Dane na temat inflacji we wrześniu zostaną opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) w najbliższy poniedziałek. Według prognoz ankiety Reutera roczna stopa inflacji może spaść do 4,6 procent z 5,1 procent w sierpniu.

Analitycy spodziewają się także, że produkcja przemysłowa, liczona rok do roku może spaść o 1,1 procent wobec 0,7 procentowego wzrostu w sierpniu. Byłoby to potwierdzeniem oznak kontynuacji osłabienia popytu wewnętrznego.

Dane na temat dynamiki produkcji przemysłowej we wrześniu zostaną opublikowane w najbliższą środę.

ZAGROŻENIA POLITYCZNE

W piątek przed południem kurs złotego lekko osłabił się po podaniu przez prasę informacji, że wchodzące w skład koalicji ugrupowania zawarły nieoficjalne porozumienie, mające na celu ograniczenie niezawisłości RPP, jeśli w najbliższych miesiącach znacząco nie obniży ona stóp procentowych.

Desygnowany na premiera Leszek Miller zaprzeczył, że planowane są zmiany legislacyjne, których celem miałoby być zmuszenie banku centralnego do rozluźnienia polityki monetarnej, aby w ten sposób wpłynąć na przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego.

"Tego typu doniesienia zdecydowanie nie pomagają złotemu, choć w tej chwili uwaga rynku nadal skupia się na nastrojach na świecie i nadziejach na poprawę sytuacji fisklanej w Polsce" - powiedziała Sonja Gibss, strateg walutowy z Nomura International w Londonie.

"Jeśli nastąpi zaostrzenie politycznej debaty na temat niezależności banku centralnego i inwestorzy zaczną się obawiać, że jest to ważniejsze dla rządu niż reformy fiskalne, wówczas możemy się spodziewać odpływu kapitału" - dodał Mrowiec.

SLD-UP i PSL, tworzące koalicję rządową, napisały w porozumieniu programowym podpisanym we wtorek, że Rada powinna wziąć na siebie także odpowiedzialność za wzrost gospodarczy, a nie tylko walczyć z inflacją.

Zawarte w dokumencie tezy zrodziły pytania, czy nie zostaną przeprowadzone jakieś zmiany legislacyjne, mające doprowdzić do ograniczenia niezależności politycznej banku centralnego i RPP.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Deutsche Bank 24 Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W najbliższym czasie możliwe wzmocnienie złotego