W największych europejskich portach najwięcej węgla od lipca

opublikowano: 27-09-2019, 06:55

Rezerwy węgla wzrosły w europejskich portach, bo elektrownie coraz częściej wykorzystują jako paliwo taniejący gaz ziemny.

Ilość węgla w portach w Rotterdamie, Amsterdamie i Vlissingen w ubiegłym tygodniu była największa od lipca. Eksperci zwracają uwagę, że to skutek m.in. taniego gazu ziemnego. W Niemczech przez większą część obecnej dekady bardziej opłacalny dla elektrowni był węgiel, ale to zmieniło się na początku tego roku z powodu spadku ceny „błękitnego paliwa”.

- W sytuacji zalania globalnego rynku gazem trudniej jest konkurować producentom energii z węgla – zauważył Joe Aldina, szef analizy rynku węgla w S&P Global Platts w Nowym Jorku.

Zapasy węgla w trzech wymienionych holenderskich portach wynosiły 16 września 6,5 mln ton. W tym samym czasie poziom wody na Renie w Kaub był najniższy od września. Rzeka jest kluczowym szlakiem transportowym dla największych elektrowni węglowych w Niemczech.

Zapasy węgla są wyższe niż średnia z ostatnich pięciu lat pomimo spadku z wieloletniego szczytu zanotowanego wiosną tego roku, zwraca uwagę Aldina. Spodziewa się dalszego spadku tempa importu węgla opałowego.

Tymczasem rekordowa liczba dostaw LNG i stabilna podaż gazu z Rosji i Norwegii spowodowały, że europejskie magazyny paliwa zostały wypełnione w tym roku wcześniej niż zwykle jesienią. Benchmarkowa cena gazu jest o ok. 60 proc. niższa niż rok temu.  

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy