W następnym tygodniu najważniejsza będzie decyzja Fed

Netia Holdings S.A.
26-01-2001, 19:06

LONDYN (Reuters) - W nadchodzącym tygodniu uwaga świata finansowego skupi się na środowej decyzji rady banku centralnego Stanów Zjednoczonych (Fed) w sprawie stóp procentowych. Analitycy oczekują, że stopa funduszy federalnych zostanie obniżona o 50 punktów bazowych do 5,5 procent.

Oczekiwania na zdecydowaną obniżkę stóp wzrosły po czwartkowym wystąpieniu szefa Fed Alana Greenspana, który odpowiadając na pytania członków senackiej komisji budżetowej stwierdził, że gospodarka właściwie przestała się rozwijać.

Jak wynika z ostatniej ankiety Reutera, na 25 czołowych firm inwestujących w obligacje, aż 24 spodziewa się obniżki stóp o 50 punktów bazowych.

Również dane ekonomiczne, które zostaną opublikowane w nadchodzącym tygodniu pokażą do jakiego stopnia gospodarka USA uległa wyhamowaniu.

W środę opublikowane zostaną dane o wzroście Produktu Krajowego Brutto (PKB) w czwartym kwartale.

"Na początku tygodnia uwaga inwestorów skupi się na decyzji Fed w środę, jednak w drugiej połowie najważniejsze będą dane o nastrojach wśród konsumentów" - powiedział Neil Parker z Royal Bank of Scotland Financial Markets.

W zeszłym tygodniu Uniwersytet Michigan opublikował wskaźnik nastrojów konsumenckich. Spadł on w styczniu do 93,6 punktu, czyli najniższego poziomu od października 1998 roku.

Oficjalny indeks nastrojów konsumenckich w styczniu zostanie opublikowany przez rząd USA we wtorek o godzinie 15.00 czasu warszawskiego. Zdaniem analityków ankietowanych przez Reutera indeks ten spadł do 126,1 ze 128,3 w grudniu.

"Inwestorów na rynkach finansowych zainteresują również dane dotyczące wskaźnika NAPM oraz piątkowe dane o zatrudniu" - uważa Parker.

Wartość indeksu aktywności przemysłowej NAPM zostanie opublikowana w czwartek o godzinie 16.00 czasu warszawskiego.

W piątek o godzinie 14.30 podane zostaną dane o liczbie nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w styczniu. Analitycy spodziewają się, że wzrosły one o 69.000 wobec 105.000 w grudniu.

W styczniu stopa bezrobocia powinna natomiast wzrosnąć do 4,1 procent z 4,0 w grudniu, a średnia zarobków zwiększy się prawdopodobnie o 0,3 procent z 0,4 procent w grudniu.

W czwartek odbędzie się spotkanie rady Europejskiego Banku Centralnego (ECB), jednak analitycy nie spodziewają się zmiany poziomu stóp procentowych.

Pytani, kiedy ich zdaniem ECB zdecyduje się na obniżkę stóp, 80 procent uważa, że jeszcze w pierwszej połowie 2001 roku.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Netia Holdings S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W następnym tygodniu najważniejsza będzie decyzja Fed