W niedzielę druga tura wyborów

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 25-11-2006, 19:05

Tym razem będzie znacznie łatwiej. Dostaniemy tylko jedną różową kartkę, na której będą nazwiska dwóch kandydatów.

Tym razem będzie znacznie łatwiej. Dostaniemy tylko jedną różową kartkę, na której będą nazwiska dwóch kandydatów. Wybieramy jednego z nich stawiając „x” obok nazwiska.

Według Państwowej Komisji Wyborczej, w niedzielę mieszkańcy 828 gmin i miast wybierać będą w drugiej turze wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Głosowanie odbędzie się m.in. w Warszawie i Krakowie i zapewne tym wyborom będą towarzyszyły największe emocje. W 15 gminach II tura została przesunięta na 10 grudnia.

Ogółem - 26 listopada i 10 grudnia - ponowne głosowanie odbędzie się w 657 małych gminach liczących do 20 tys. mieszkańców, w 152 większych gminach oraz w 34 miastach na prawach powiatu.

Najwięcej gmin i miast, w których odbędzie się druga tura jest w województwach: mazowieckim - 88, dolnośląskim - 85 i śląskim - 71. Najmniej takich miejsc jest w województwie opolskim - 25. W 516 spośród 843 gmin i miast, w których dojdzie do drugiej tury, zmierzą się kandydaci lokalnych komitetów.

Głosowanie będzie trwało od 6 do 20. Głosujący powinni mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość, najlepiej dowód osobisty.

W drugiej turze wezmą udział dwaj kandydaci, którzy w pierwszym głosowaniu - 12 listopada - uzyskali największą liczbę głosów. Na ogólną liczbę 2478 stanowisk do obsadzenia, w I turze wybranych zostało 1633 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Jeśli w drugiej turze obaj kandydaci otrzymają tę samą liczbę głosów, wójtem zostaje ten, który w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał więcej głosów niż jego konkurent. Natomiast w przypadku gdy obaj kandydaci otrzymają tę samą liczbę głosów i w takiej samej liczbie obwodów uzyskają przewagę, o wyborze wójta rozstrzygnie losowanie przeprowadzone przez gminną komisję wyborczą.

Może się też zdarzyć, że w II turze weźmie udział tylko jeden kandydat - taka sytuacja będzie miała miejsce np. w Dorohusku. Wtedy na karcie do głosowania będzie tylko jedno nazwisko oraz dwie kratki opatrzone słowami "tak" i "nie". Stawiając "x" w jednej z tych kratek głosuje się za wyborem danej osoby, lub przeciw.

Niewykluczone, że liczba miejsc, w których II tura zostanie przesunięta na 15 grudnia, może się jeszcze zwiększyć, jeśli np. wycofaliby się kolejni kandydaci. Wówczas na ich miejsce do wyborów w ponownym głosowaniu dopuszcza się kandydatów, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów w pierwszej turze. W takim przypadku termin ponownego głosowania odracza się o dalszych 14 dni. Do takiej sytuacji doszło np. w Brześciu Kujawskim.

DA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W niedzielę druga tura wyborów