Czytasz dzięki

W Niemczech aresztowano trzech byłych członków kierownictwa Wirecard

  • PAP
opublikowano: 22-07-2020, 20:23

Trzej byli członkowie kierownictwa zbankrutowanego niemieckiego koncernu elektronicznych usług płatniczych Wirecard zostali w środę aresztowani w związku z zarzutami zorganizowanych firmowych oszustw i manipulowania rynkiem - poinformowała niemiecka prokuratura.

Jednym z zatrzymanych jest były prezes zarządu Wirecard Markus Braun. Jak oświadczyła rzeczniczka prowadzącej tę sprawę prokuratury w Monachium, z zeznań świadka koronnego oraz z innych dokumentów wynika, że aresztowani już od 2015 roku dopisywali do bilansów koncernu fikcyjne aktywa, których wartość sięgnęła łącznie 1,9 mld euro.

Zobacz więcej

Wirecard

Bloomberg

Pierwszy nakaz zatrzymania Brauna wydano jeszcze w czerwcu, ale po jednej nocy spędzonej w areszcie wyszedł na wolność za kaucją 5 mln euro. Teraz aresztowano wraz nim byłego członka zarządu odpowiedzialnego za finanse koncernu oraz byłego szefa mającej swą siedzibę w Dubaju firmy Cardsystems Middle East, która jest spółką córką Wirecarda.

Statutowa działalność koncernu Wirecard z główną siedzibą w Aschheim koło Monachium polegała na realizowaniu bezgotówkowych przepływów pieniędzy między podmiotami wymiany handlowej z jednej strony, a bankami oraz firmami udostępniającymi karty kredytowe z drugiej strony.

Według rzeczniczki prokuratury wszystkich trzech aresztowanych zatrzymano w Monachium po tym, gdy sami nie zgłosili się na wezwanie.

Przed ogłoszeniem w czerwcu niewypłacalności Wirecard przyznał, że zdeponowane jakoby na kontach powierniczych na Filipinach pieniądze w łącznej kwocie 1,9 mld euro najprawdopodobniej nie istnieją. Miały to być rzekome wpływy z transakcji dokonywanych przez podległe koncernowi spółki, które realizowały płatności kartami kredytowymi na terenie Azji Południowo-Wschodniej i Środkowego Wschodu. Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że niemal wszystkie lub nawet wszystkie te transakcje były zmyślone.

Spośród łącznie 45 spółek córek Wirecarda tylko trzy przynosiły godne uwagi zyski. Do aktywów Cardsystems z Dubaju dopisano w 2018 roku tytułem fikcyjnych transakcji 237 mln euro, co stanowiło wtedy znaczną część księgowego zysku całego koncernu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane