W Niemczech strajk pracowników sektora publicznego

IAR
opublikowano: 14-02-2008, 11:47

W wielu krajach związkowych pracy nie podjęli pracownicy służby zdrowia, urzędów, przedszkoli i służb komunalnych.

Na terenie Bawarii strajkuje personel 35 klinik i szpitali. W Nadrenii Północnej - Westfalii do protestu przyłączyło się około tysiąca pracowników zakładów opieki zdrowotnej. W ciągu dnia protesty obejmą również szpitale w kilku innych landach. Podstawowa opieka będzie w nich zapewniona, ale jak ostrzegają dyrektorzy szpitali, mniej pilne operacje mogą zostać przełożone.

W Kraju Saary do strajku przystąpili pracownicy służb komunalnych, którzy od rana nie wywożą śmieci. Do pracy nie przyszli również urzędnicy i wychowawcy w przedszkolach.

Związek zawodowy Verdi, który zorganizował strajk, domaga się podwyżek płac dla pracowników służb publicznych o osiem procent. Pracodawcy proponują im pięcioprocentową podwyżkę w ciągu dwóch lat, ale przy jednoczesnym wydłużeniu czasu pracy.

Związkowcy zapowiadają, że kolejne protesty w rożnych landach i różnych branżach sektora publicznego potrwają do 22 lutego. 25. ma rozpocząć się w Poczdamie następna runda negocjacji płacowych.

IAR

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane